Bilişim Dünyası 09 MAYIS 2010 / 18:00

Aklın yolu Las Vegas’tan geçti

IBM, IMPACT 2010’da çevik yazılım odaklı çözümlerini tanıttı.

IBM, 2-7 Mayıs tarihleri arasında Las Vegas’ta gerçekleştirdiği IMPACT 2010 yazılım konferansıyla, sürekli değişen ve gelişen bir dünyada kurumları daha verimli, çevik ve akıllı hale getirmeye yönelik vizyon ve çözümlerini paylaşmak üzere dünyanın dört bir yanından iş ve teknoloji liderini bir araya getirdi. Açılış teması “Eğer dünyayı değiştirebilseydik” olan etkinlik 50 farklı ülkeden 1200 şirketi temsilen 6 binin üzerinde profesyonele, 300’ün üzerinde konuşmacıya, 500’ün üzerinde teknoloji oturumuna ve 900’ün üzerinde IBM iş ortağına ev sahipliği yaptı. IBM’in yönetim kadrosu ve mühendislerinden 140 kişinin hazır olduğu etkinliği 120 basın mensubu ve analist yerinde izledi.
IMPACT 2010’un ilk öne çıkan başlıklarından birini IBM’in BPM, yani iş süreçleri yönetimi konusunda bulunduğu konumu güçlendirmek için attığı adımlar oluşturuyordu. Şirket, bu alandaki talebe daha iyi cevap vermek üzere farklı özelliklere sahip iş süreçlerinin pratikte daha net anlaşılmasına hizmet edecek 20 bin kişilik bir çözüm ordusu kurmuş durumda. Hatta IBM’in sırf bu işin Ar-Ge ayağına yıllık 1 milyar doların üzerinde para yatırdığı ve geçtiğimiz 18 ay içinde bu alana yönelik önemli satın almalar gerçekleştirdiği ifade ediliyor.
Aklin2IBM’in Uygulama ve Bütünleştirme Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdürü Craig Hayman, iş dünyasının giderek daha da karmaşık hale gelen yapısının aynı zamanda birçok fırsat da barındırdığını söylüyor. Hayman, IBM’in sunduğu BPM çözümleri sayesinde süreçlerin ideal hale gelmesi ve otomatize edilmesiyle mevcut iş gücünün gündelik rutinler yerine daha çok değer üreten işlere yoğunlaşabileceğine dikkat çekiyor.
30 ürünün duyurusu yapıldı
Etkinlik sırasında daha akıllı çalışmanın getirilerine yönelik dikkat çekici bazı örneklere de yer verildi. Örneğin telekom sektöründen Globe Telecom’un bu çözümler sayesinde ürün geliştirme sürecinin 6 aydan 40 güne indiğinden ve ürün geliştirme maliyletlerinden yüzde 90 tasarruf sağlandığı ifade edildi. Bunun yanında sağlık alanında faaliyet gösteren Kaiser Permanente ve otomotiv devi Ford da IBM’in akıllı süreçlerinin kurumlarına kattığı değeri podyuma çıkarak paylaşan diğer kurumlar arasındaydı.
IBM, etkinlikte ayrıca 30 yeni ürün ve servisin duyurusunu gerçekleştirdi. Bunlar arasında süreç görünürlüğünü ve kontrolünü sağlayan IBM WebSphere Lombardi Edition, dinamik süreçlerin yönetimine ve verimliliğine odaklanan IBM WebSphere Dynamic Process Edition, IBM WebSphere Lombardi Edition ve IBM WebSphere Dynamic Process Edition’ı da içine alan IBM Business Process Management Suite, personel arası iletişim ve iş süreçleri planlamasına yönelik IBM BPM Blueprint, karar verme süreçlerini kolaylaştıran IBM ILOG Business Rules Management System ve müşteriyle iletişimi kolaylaştıran IBM WebSphere Commerce gibi yazılım çözümleri yer aldı.
Küresel organizasyonlar daha çevik olmak istiyor
Etkinliğin ana oturumu sırasında IBM’in başlığı “Çalışmanın yeni yolu: Küresel liderler ne düşünüyor” olarak çevrilebilecek araştırmasının sonuçları da paylaşıldı. 60 ülkede 33 farklı endüstriyi temsilen 1500’e yakın CEO ile yüz yüze görüşme yoluyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, kendi alanlarında liderliğe sahip 275 şirketin CEO’su en çok işinde çevikliğe ve büyümeye önem veriyor.

IMPACT 2010’da diğer öne çıkanlar

l IBM, bulut bilgiişlem servisleri konusunda uzman Cast Iron Systems’i satın aldığını duyurdu. IBM, bugüne dek dünyanın dört bir yanından birçok farklı endüstriye dahil binlerce şirketin bulut bilgiişlem bütünleşmesini gerçekleştiren Cast Iron Systems’ı satın alarak bu alanda dünyanın en büyük servis sağlayıcısı olmayı amaçlıyor. Satın almaya dair herhangi bir rakam telaffuz edilmedi.
l Özellikle havayolu ve demiryolu taşımacılığı yapan şirketlerin aşırı talep nedeniyle yaşadıkları gecikmelerin azaltılmasını sağlamak ve yolcuların ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak üzere tasarlanan IBM Travel and Transportation Framework çözümünün duyurusu gerçekleştirildi. IBM yazılım ve endüstri çözümlerinin bütünleştirilmesiyle ortaya konulan bu çözüm, tüm karmaşık iş süreçlerinin tek bir pencereden izlenebilmesine ve yönetilebilmesine olanak sağlıyor.
l IBM, daha akıllı bir dünya için yaşadığımız sorunları ve uygulanabilecek çözümleri daha iyi anlamaya yönelik olarak tasarladığı CityOne adlı “ciddi” oyun hakkında bilgi verdi. Bu oyunun temelinde yer alan siber şehirde gerçek dünyada yaşananlara benzer sorunları çözmeye çalışacaksınız, ancak bunun için yaratıcı olmanız ve farklı yaklaşımlar önermeniz gerekecek. Enerji, su, barınma, ulaşım, hava kirliliği gibi problemler çözmek zorunda olduklarınızın sadece birkaçı. Sonbaharda yayınlanacak oyunla ilgili gelişmeleri http://www.ibm.com/cityone adresinden takip edebilirsiniz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics