Bilişim Dünyası 22 TEMMUZ 2012 / 14:34

Aktek Yalova’ya veri merkezi kurdu

Aktek, İstanbul’daki veri merkezinin aynısını Yalova’ya kurarak, veri yedekliliği ve sürekliliği alanındaki teknolojileri barındıran veri merkezini grup şirketlerinin kullanımına sundu.
2000 yılında Akkök Grubu şirketlerinin bilgi teknolojisi ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan Aktek, İstanbul ve Yalova’da birbirini yedeklemesi amacıyla kurdukları veri merkezlerinin bulut felsefesiyle veri merkezi hizmeti sunmaya başladığını belirtti.
Aktek Genel Müdürü Hakan Korkmaz, altyapı projesi kapsamında önce İstanbul ardından Yalova’da hayata geçirilen veri merkezi ile ilgili değerlendirmesinde “Altyapı projesinin ikinci etabında Yalova’da devreye alınan veri merkezimiz için 400 bin dolara yakın bir yatırım yaptık. Bu kapsamda yeni bir bina yapıldı. Teknoloji yatırımlarının ardından bina yatırımlarımız da Ağustos ayında tamamlanmış olacak. Böylece çok güvenilir bir altyapıya sahip olacağız” dedi.
Bu yapıyla gerek İstanbul gerekse Yalova’daki tüm veriler neredeyse gerçek zamanlı olarak karşılıklı yedeklenebilecekken; kritik uygulamalara ait verilerin son 6 ay içerisindeki herhangi bir anına ise en fazla 10 saniye içinde ulaşılabilecek. Bunların yanı sıra kritik uygulamalardan herhangi birisinin durması durumunda diğer tarafın otomatik olarak ayağa kalkması sağlanabiliyor.
ETİKETLER : Sayı:881

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics