Bilişim Dünyası 18 AĞUSTOS 2014 / 09:46

Alan adı çakışmalarına son

ICANN’in alan adı çakışmalarını önlemek için geliştirdiği çözüm onaylandı

ICANN bugün Alan Adı Çakışması Durumu Yönetim Çerçevesi’nin ICANN Yönetim Kurulu Yeni gTLD Programı Komitesi (NGPC) tarafından onaylandığını duyurdu. Çerçeve uygulama gereksinimleri, ICANN topluluğu, JAS Global Advisors LLC tarafından yayınlanan bir rapor ve Güvenlik ve İstikrar Danışma Komitesi’nin (SSAC) tavsiyesi de dahil birçok kaynaktan geliştirildi.

Çerçeve, genellikle tam tanımlanmış alan adları özel ağlarda kullanılan benzer alan adları ile çakıştığında meydana gelen alan adı sistemindeki (DNS) ad çarpışmalarının etkisini azaltmak için tasarlandı. Bu durum meydana geldiğinde, kullanıcılar istenmeyen bir web sayfasına yönlendirilebiliyorlar ya da hata mesajı ile karşılaşıyorlar.

Bu sorunun çözülebilmesi için alan adı kayıt operatörlerinden “kontrollü kesinti” adı verilen bir tekniği kullanmaları isteniyor. Böylece sistem yöneticileri ağlarında herhangi bir sorun olduğunda uyarılabiliyorlar. Sorunun hızla tanımlanabilmesi ve çözülebilmesi için sistem günlüklerinde IPv4 adresi olan 127.0.53.53 gözüküyor.

ICANN Küresel Alan Bölümü başkanı Akram Atallah’a göre çok paydaşlı topluluk ile birlikte geliştirilen bu operasyonel süreçler, alan adı sisteminin güvenliğini sağlamada yardımcı olacak.

Genel Bakış: Alan Adı Çakışması Durumu Yönetim Çerçevesi Uygulaması

ICANN kayıt operatörleri Adı Çakışması Durumu Yönetim Çerçevesi kapsamında şu gerekliliklere uymak zorunda:

• TLD delegasyonundan itibaren ölçülen üst düzey etki alanının ilk iki yılı boyunca, raporun alındığı iki saat içinde ICANN’den gelen alan adı çakışması raporlarının değerlendirmesi.

• 90 günlük bir süre için sürekli kontrollü kesinti uygulanması.

ICANN yükümlülükleri şunları içeriyor:

• Sözleşme gereklerine uyum sağlamak için kontrollü kesinti kayıt defterinin uygulanmasının takibi

• Alan adı çakışmasının insan yaşamı için açık ve mevcut bir tehlike arz ettiğine dair bir inanç varsa ad çakışması raporları için acil müdahale koordine etmek

• IPv4’te (döngü IP adresi 127.0.53.53) kullanılana benzer bir işlev sağlayan IPv6IP adresleri için bir mekanizma tanımlamak adına İnternet Mühendislik Görev Ekibi (IETF) ve diğer teknik topluluklar ile çalışmak.

Çerçeve ayrıca süresiz ertelenme için .CORP, .HOME, ve .MAIL yetkilerini de gerektiriyor. ICANN uzun vadede bu dizgeleri işlemek için en iyi yolu belirlemek adına teknik ve güvenlik toplulukları ile işbirliği yapacak.

 
ETİKETLER : ICANN

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics