Bilişim Dünyası 28 MART 2010 / 18:00

Alcatel-Lucent’tan Türkiye’ye Ar-Ge merkezi

Alcatel-Lucent, İstanbul’da yeni Ar-Ge merkezini açtı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın onayı ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın (Başbakanlık Yatırım Ajansı) desteğiyle faaliyete geçen merkez, Alcatel-Lucent bünyesinde yeni teknolojilerle ilgili bazı çalışmaların Türkiye’den yürütülmesini sağlayacak. Alcatel-Lucent Teletaş, bu projeyle teknoloji ihracını artırmayı hedefliyor. Alcatel-Lucent ve Başbakanlık Yatırım Ajansı tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, 3 aylık proje çalışmasını takiben hayata geçirilen Alcatel-Lucent Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde ilk etapta 62 Türk mühendisin görev alacağı, bu sayının bir yıl içinde yaklaşık olarak 100’e ulaşacağı bildirildi.
Alcatel-Lucent’in Orta ve Doğu Avrupa, BDT ülkeleri Bölge Başkanı Luis Martinez-Amago, Alcatel-Lucent bünyesindeki en son Ar-Ge Merkezi’yle ilgili olarak yaptığı açıklamada “Türkiye, teknik bilgi birikimi ve kalifiye iş gücü anlamında çok büyük bir potansiyele sahip bulunuyor. Türk mühendisler, dünyanın dört bir yanında başarılı projelerde görev alıyorlar. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanan 61. Ar-Ge merkezinin açılışıyla, Alcatel-Lucent olarak, Türkiye’nin ileri teknoloji ve mühendislik kaynakları bakımından sunduğu fırsatları her zamankinden daha fazla değerlendirmeye başladık. Kendi bünyemizde, ilgili mevzuata uyumlu, aktif bir operasyon merkezi kurduk. Bu merkezle, Türkiye’nin Alcatel-Lucent’in küresel başarısına olan katkılarını artırmayı hedefliyoruz” dedi.
Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Alcatel-Lucent Ar-Ge Merkezi’nin açılışı, Türkiye’nin uluslararası doğrudan  yatırımları çekmedeki dinamizmini kanıtlıyor” diye konuştu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics