Bilişim Dünyası 11 NİSAN 2010 / 18:00

Alcatel-Lucent bölgede gelirlerini artırdı

Alcatel-Lucent Teletaş, İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısında 2009 sonuçlarını ve 2010 beklentilerini açıkladı. Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal ile Alcatel-Lucent NSI Başkanı Jean-Philippe Poirault katılımıyla gerçekleşen toplantıda, ayrıca Şebeke Aktarım Operasyon Merkezi’nin açılışı da duyuruldu.
Şirketin Türkiye ve Azerbaycan bölgesindeki toplam gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 10,5 artarak 353 milyon TL’ye ulaştığını belirten Ali Kançal, 2009 faaliyet kârının 12,1 milyon TL ve net dönem kârının ise yüzde 70,6 artarak 11,2 milyon TL’ye ulaştığını kaydetti. Söz konusu gelirin Ar-Ge, teknik destek ve operasyon hizmetleri gibi uluslararası faaliyetlerden elde edilen kısmı 51 milyon TL olarak gerçekleşti.
2010 yılı sektör beklentilerini özetleyen Kançal, “Mobil alanda faaliyet gösteren müşterilerimizin Femto teknolojisine yatırım yapmasını bekliyoruz. Tabii bu konuda düzenlemelerin yapılması gerekiyor. FTTX ve GPON uygulamalarının yaygınlaşmasını bekliyoruz. IP ve optik alanlarında yatırımların artarak devam edeceğini öngörüyoruz. IMS ve yakınsama projelerinin yaygınlaşmasını bekliyoruz” dedi.

İkinci Şebeke Aktarım Operasyon Merkezi, Türkiye’de
IP dönüşümünün operasyonel maliyetlerin aşağı çekilmesi anlamında kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Kançal, hayata geçen Şebeke Aktarım Operasyon Merkezi hakkında bilgi verdi. Polonya’dan sonra ikinci olarak Türkiye’de hayata geçen merkez, 30 kişilik kadrosuyla IP şebekelerinde ses ve veri geçişi hizmetleri sunuyor. Müşterilerin geleneksel ağ yapılarını yeni nesil IP ağlara taşıyor.

Alcatel-LucentBrüt kâr 5,1 milyar avro

Dünyada 2009 gelirleri toplamının 15,2 milyar avro ve brüt kârlarının 5,1 milyar avro olduğunu belirten Ali Kançal, gelirlerin büyük kısmının yüzde 49 ile EMEA bölgesinden sağlandığını kaydetti. Ar-Ge bütçesi 2,4 milyar avro olan şirket, 27 bin 500’den fazla patente sahip. 2009 yılında alınan patent sayısı 2 bin 150.
2009’da dünyada farklı noktalarda gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Kançal, servis hizmetlerindeki konumlarını vurguladı. Kançal ayrıca LTE konusundaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Küresel markanın Green Touch Girişimi hakkında bilgi veren Kançal, bu girişimle gelecek 10 yıl içerisinde bilişim sektöründe kullanıcı başına üretilen karbondioksit miktarının bin kat azaltılmasının hedeflendiğini ifade etti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics