Bilişim Dünyası 26 HAZİRAN 2013 / 12:06

Alcatel-Lucent küresel geçiş planını açıkladı

Alcatel-Lucent’in  3 yıllık küresel  geçiş planı açıklandı.

Yeni plana göre şirket, geleceğin yüksek performanslı iletişim ağlarının en verimli şekilde çalışmasını sağlayan IP Ağ, Ultra Geniş Bant erişimi, yüksek kalite ve değerde ekipman geliştirilmesi gibi alanlarda yoğunlaşacak ve  aynı zamanda uzman hizmet tedarikçisi olarak faaliyet gösterecek. Plan, alınacak finansal önlemlerle de desteklenecek. Geçiş Planı çerçevesinde 2013-2015 dönemi sonunda gelir artışı,  bir milyar Euro sabit gider tasarrufu, bir milyar Euro’nun üzerinde varlık satışı, iki milyar Euro yeniden borç yapılandırması ve iki milyar Euro gelecek borç azalışı hedefleniyor.

Alcatel-Lucent Global CEO’su Michel Combes şirketin yeni stratejisi hakkında  şunları söyledi:

“Planımız net hedefleri olan, güçlü ve tam anlamıyla sorumluluk sahibi bir liderlik takımı tarafından hayata geçirilecek.  Kendi kendini finanse edecek şekilde tasarlanan Geçiş Planı ile gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyduk ve bu hedefleri temel yetkinliklerimiz ile birleştirdik. Önümüzdeki 3 yıl içinde bir milyar Euro’luk sabit gider tasarrufu elde etmeyi hedefliyoruz. En az bir milyar Euro yaratması beklenen varlık satışlarını da dikkatle planladık.”

Alcatel-Lucent açıklanan plan çerçevesinde, Çekirdek Ağ gelirlerini yüzde 15 oranında arttırarak, 2012 yılında elde edilen 6.1 milyar avroluk gelirini 2015 yılında 7 milyar  avronun üzerine çıkartmayı planlıyor. Bu segmentte 2012 yılında yüzde 2.4 olarak gerçekleşen faaliyet kârının ise 2015 yılında yüzde 12.5’in üzerine çıkartılması hedefleniyor. Alcatel-Lucent’in Bell Laboratuarları IP Ağ, Ultra Geniş Bant erişimi alanlardaki büyümeyi kolaylaştırmak üzere inovasyon motoru olarak hizmet edecek. Araştırma ve Geliştirme faalietlerinde, 2013’ten 2015 yılına kadar yüzde 8 bir artış öngörülürken, özellikle IP Ağ ve Ultra Geniş Bant Erişimine odaklanılacak. Bu alanlar 2015 yılındaki toplam AR&GE yatırımının yüzde 85’ini temsil edecek. Aynı dönemde fikri mülkiyet portföyünün değerlendirilmesi amacıyla özel bir kâr merkezi  kurulması hedefleniyor. Bu merkez aracılığıyla, şirketin 30 binden fazla patent ve 16 bin uygulamadan oluşan portföyünden gelir akışı elde edilmesi amaçlanıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics