Bilişim Dünyası 06 ŞUBAT 2011 / 18:00

Alışveriş merkezleri franchise sistemini geliştiriyor

Fransa Uluslararası İş Geliştirme Ajansı UBIFRANCE 20 Ocak tarihinde düzenlediği toplantıda “Perakende Sektöründe Hizmet ve Teknoloji” konulu bir panel düzenledi. Hem Türkiye hem de Fransa’daki perakende sektörü temsilcilerini bir araya getiren panelde perakendecilik sektörünün sorunları ve geleceği masaya yatırıldı. Toplantının ilk bölümünde Türkiye’deki franchise sektörüne ilişkin önemli veriler sunan Türkiye Franchise Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, franchise sisteminin bir ülkedeki toplam kalite ve fırsat eşitliğinin göstergesi olduğuna değindi. Aydın, Türkiye’deki franchise sistemini değişen tüketici alışkanlıklarının şekillendirdiğini dile getirerek birtakım saptamalarda bulundu. Türkiye’de bin 876 markadan bin 471’nin franchise hizmeti verdiğini belirten Aydın, bu markaların açmış olduğu mağaza sayısının 50 bine ulaştığını söyledi.
Marka ile franchise sistemini bir tutan Aydın, bin 876 markayla Türkiye’nin franchise sisteminde Avrupa birincisi, bin 375 markayla Fransa’nın ikinci ve 960 markayla Almanya’nın Avrupa üçüncüsü olduğu bilgisini verdi. Aydın franchise sisteminin Türkiye’de 35 milyar dolarlık ticari hacme sahip olduğunu da söyledi. Türkiye Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği Genel Sekreteri Sabahnur Erdemli de Türkiye’deki kayıt dışı ekonomiden bahsederek Türkiye’de sektörün son 5 yıl içinde hayli gelişim gösterdiğine rakamlarla değindi. Mevcut durum ile gelecekte tahmin edilen durumu kıyaslayan Erdemli, verileri Türkiye’de sıklıkla yaşanan krizlerle ilişkilendirdi. Erdemli, perakende sektöründen
2010 yılı içinde 175 milyar dolar gelir elde edildiğini ve elde edilen geliri gayri safi milli hafıza ve gayri safi milli gelir içinde değerlendirdi. Sektörün 2010 yılında 2,1 milyon kişiye istihdam sağladığını  ve AVM’lerin franchise sistemini büyük ölçüde etkileyeceğini anlattı.
ETİKETLER : Sayı:807

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics