Bilişim Dünyası 11 KASIM 2012 / 12:02

Alışverişin tüm paydaşları tek platformda

Sanalpazar.com; bireyleri, perakendeci ve toptancıları aynı alışveriş noktasında buluşturuyor.

İnternette pazar yeri yaratıp, farklı paydaşlar için farklı yapıları hayata geçirmenin adresi Sanalpazar.com. Bu yapının genel müdürü, yine bilişim sektöründen Cem Kesici. Bünyesinde Gold Bilgisayar’ın yer aldığı Gold Grup da bu çalışmada diğer ortak olarak yerini alıyor. Türkiye’nin internetteki potansiyeli değerlendirme konusunda yolun başında olduğunu herkesin dile getirdiğini söyleyen Cem Kesici, “Yazılım projeleri yapan bir şirketim vardı ve Gold Grup ile bilgi birikimlerini ortak platformda buluşturarak bu yapıyı ortaya çıkardık” dedi. Ticaretin her adımındaki kuralların burada da geçerli olduğu gerçeğinden yola çıkarak servis kalitesi, finansman gücü, belli bir trafiği sağlamak, lojistikle ilgili sorunları çözebilmenin odak noktaları olduğunu söyleyen Kesici, şöyle devam etti:
“Kurguyu yaparken bunlara odaklandık ve sektörde güçlü rakipler olduğunu bildiğimiz için fark yaratmamızı sağlayacak adımları gözettik. Örneğin satıcılar, doğrudan Google AdWords kullanarak farklı platformlara reklam verebiliyor. Buna olanak sağlayan teknik altyapımız var. Google AdWords yönetimi ve optimizasyonu kolay bir iş değil. Sunduğumuz yapıda ise arkadaki tüm bu zorlu süreçleri biz yönetiyor, yani onlara hem platformu sağlıyor hem de bu yapıda reklam kanadında tam destek sunuyoruz.”
Bu, sunulan desteklerden sadece ilki. Finans kanadında grubun tüm finans yapısı ile köklü ilişkisi olması ve genel olarak bankacılık sektörünün perakende sektörüne sunduğu avantajlar bu yapıda da geçerli. Taksit sayısı ve ödeme erteleme gibi avantajları KOBİ’lere, sitedeki satıcılara sunduklarını belirten Kesici, “Bu yapımızla mikro krediye benzeyen bu avantajı sitedeki satıcılara sağlıyoruz” dedi.

Hem perakende hem toptancı burada
Kesici, reklam ve finansmana ek olarak, kargo konusunda da satıcıya destek sunduklarını ifade etti. Kesici, bu avantajı şöyle detaylandırdı:
“Yüzde 5 komisyon alıyoruz. Rakiplerimizden bir farkımız bu. Bu, küçük girişimciler için iş sürdürülebilirliği adına önemli bir maliyet kolaylığı. Biz rekabet adına değil, işin sürdürülebilirliği adına bunu yapıyoruz. Sonuçta ticaret olursa, komisyonu ödüyor.”
Sanalpazar.com sitesinde 5 bine yakın dükkan, 80 civarında da toptancı var ki bu da siteyi farklı kılan bir diğer özellik. Bu yapı ile, perakendeci ve toptancının kendi alanlarında uzmanlığını sergilemesi hedeflenmiş. “Herkes e-ticaret yapma hevesinde, bu iş modeli ile de hem toptancı hem perakendeci aynı platformda buluşuyor” diyen Kesici, böylece site içinde B2B yapısını oluşturduklarını söyledi. Burada da, mikro kredi yapısının devreye girdiğine dikkat çeken Kesici, örneğin kredi kartı ile bankanın sunduğu ödeme erteleme imkanından yola çıkarak, bu gibi avantajlarla iki taraf için de sermaye birikimi yaratmakta finansman kolaylığı sunulduğuna işaret etti. Özellikle toptancılara bu platformda sundukları ve tanıttıkları çevrimiçi fırsatlara vurgu yapan Kesici, şunları söyledi:
“Toptancılar ciddi hacimlerle çalışıyorlar. Bireyler de gerek mağaza gerekse toptancılardan alışveriş yapabiliyor. Toptancılar kendi kriterlerini belirleyerek sitedeki bireysel tüketiciye ulaşabiliyor. Sitede dükkan açmak serbest, ama toptancıları başvuru ile kabul ediyoruz. Sitede bir sohbet (chat) hizmetimiz var. Bireyler, perakendeciler ve toptancılar platformun dışına çıkmadan, içerde iletişim kurabiliyor. İşin yönetimini işin sahibine bırakmaya özen gösteriyoruz. Örneğin dükkanlar, başlıklarda kendilerini konumlandırıyor. Sonuçta, belli kriterlerle platformu biz sunuyoruz ve bir satıcının ürününü en iyi kendisinin tanıtabileceğine inanıyoruz. Bu yüzden çok fazla düzenlemeye girmek istemiyoruz. Ama onların taleplerini alıyoruz. Mesela ‘outlet’ yapısı talebinde bulunuldu. Bunu değerlendiriyoruz.”

Sırada ‘kampanyalarda kolaylık’ var
Sitede hayata geçirilecek yeni uygulama Kampanya Modülü. Böylece satıcılar, dükkan olarak da toptancı olarak da kendi kampanyalarını daha kolay yapabilecek. Bunun arka planında akıllı bir algoritma çalıştığı için arayüzler de kampanyalara göre kolayca düzenlenebilecek. Böylece ‘fırsat sitesi’ ilgisine tam anlamıyla yanıt vereceklerini söyleyen Kesici, buna ek olarak ücretli bir hizmet olarak sundukları ‘Dükkan Facebook’ta’ çalışmasını hatırlatmadan geçmedi. Aylık bedeli 25 TL olan bu yapı ile, satıcı bir kod ediniyor ve o kod ile Facebook hesabını belirliyor. Böylece ilgili yazılımın otomatik olarak bağlanıp, tercih edilen niteliklere göre belirlenmiş Facebook’taki dükkanı kurduğunu söyleyen Kesici, “Facebook profil sayfasında da ürün görselleri görünüyor ve satın almak için tıklandığında, Sanalpazar’da ilgili sayfaya yönlendirme yapılıyor. Facebook sayfası ve Sanalpazar arasında tam bir bütünleşik yapı var” dedi.

Hedeflere doğru adım adım

Kendileri ile bağlantıya geçen yabancı bir kuruluşla, yatırım odaklı görüşmelerin devam ettiği bilgisini veren, yeniliklerle yıllık bazda işlem hacmini sürekli katladıklarını söyleyen Cem Kesici, hedeflerini şöyle anlattı:
“Toptancı ve perakendecilere hem platformu hem araçları sunuyoruz. Sitede öncelikli olarak varolan fonksiyonları optimize etmeye odaklıyız. Bir tarafta da, kampanya modülüne odaklıyız. Yılbaşı öncesinde toptancı ve mağazaların kullanabileceği kampanya yapısını tam olarak hayata geçirmiş olacağız. Proje olarak aklımızda çok şey var ve ihtiyaçlara, talebe göre bunları devreye alıyoruz. Uzun vadede ise hedefimiz çevre ülkelerde de yer almak.”
ETİKETLER : Sayı:895

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics