Bilişim Dünyası 21 EKİM 2017 / 07:48

Alışverişler mobilde buluşuyor

İnternet kullanımının giderek arttığı günümüzde, tüketici için asıl önemli olan, nereden alışveriş ederse etsin yaşadığı alışveriş deneyimi. Applied Predictive Technologies (APT) raporu ile Economist Intelligence Unit’in gerçekleştirdiği farklı araştırma sonuçları, online alışverişteki artış nedeniyle perakendecilerin ürün çeşitliliği artırarak, fiyatlarını aşağı çekerek, sadakat programlarını genişleterek ve tüketici davranışını daha iyi anlayarak e-ticaret şirketleriyle rekabet ettiklerini gösteriyor. Tüketici deneyiminin önemini kabul eden perakendeciler, mağaza satış elemanlarının eğitimine de büyük önem veriyorlar.
Araştırma perakendecilerin, yeni stratejiler ile rekabette varlıklarını ortaya koyduğunu gösteriyor. Perakendecilerin yüzde 75’i online yatırımlarını artırırken, yüzde 70’i mağazada görev alan satış elemanlarının eğitimlerine yoğunlaşıyor. Eğitimler ise daha çok müşteri hizmetlerine yönelik. Perakendecilerin yüzde 68’i ürün gamını genişleterek mağazalarında yer verdikleri ürün çeşidini artırırken, yüzde 54’ü tüketicileri yakından tanımak için sadakat programları uyguluyor, yüzde 24’ü ise yakında sadakat programı uygulamalarına geçeceklerini belirtiyor. Fiyatlarını aşağı çeken perakendecilerin oranı yüzde 44, gelecek birkaç yıl içinde fiyatlarını düşürme planı yapanlar ise yüzde 12. Mağazalarını kapatmak zorunda kalan, ama buradan kaybettikleri cirolarını fiyat düşürerek telafi etmeyi başaranlar ise yüzde 72 oranında.
 
Polonya’dan dünyaya yayılacak
Mastercard, Polonya Carrefour ile işbirliğinde dijital ödeme çözümleri konusunda bir adım attı. Masterpass üzerinden kullanılan “Scan&Go” hizmeti ile tüketiciler kendi akıllı telefonları ile ürünü raftan alarak kasaya gitmeden ürünün barkodu tarayıp ödemesini gerçekleştirebiliyorlar. Barkodu taranan her ürünün fiyatı uygulama üzerinden toplanıyor ve tüketiciler de yaptıkları harcama toplamını anında akıllı telefonlarının ekranında görebiliyorlar. Scan&Go hizmetini kullanan tüketiciler, dilerlerse yeni bir kredi kartı ile, dilerlerse Masterpass ile ya da doğrudan nakit ile ödeme yapabiliyorlar. 
Mastercard’ın yaptığı araştırmaya göre, tüketicilerin büyük bir bölümü mağaza içi alışverişlerde farklı amaçlarla akıllı telefonlarını ya da tabletlerini kullanıyor. Mastercard, bu yeni uygulaması ile nakitsiz toplum yaratma amacıyla cüzdan ve plastik kartlar yerine akıllı telefonlar üzerinden sunduğu çözümlere bir yenisini daha eklemiş oldu. Polonya’daki pilot çalışma sonrası, bu uygulamanın diğer ülkeler için de örnek olması bekleniyor. 
 
ETİKETLER : Mastercard 1143
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN