Bilişim Dünyası 27 MAYIS 2013 / 08:06

Alışverişte ‘gerçek’ fiyatla rekabet şimdi başlıyor

Alışveriş sitesini, sitedeki ürün ve kategori yelpazesini büyütmek, bir tarafta farklı ürünler için özel alışveriş sitelerine hayat vermek, bir tarafta da dağıtıcıyı ve tüketiciyi bilinçlendirmek Kaptırmam.com’un temel hedefleri.

Türkiye’nin köklü bir kozmetik şirketinde yıllarca denetmen ve satın alma yöneticisi olarak görev yapan Uğur Metin Atalay, 2010 yılında ismini satın aldığı ve kurucusu olduğu kaptirmam.com ile hem satışını yaptığı ürün gamlarının üreticileri ve dağıtıcılarına hem de tüketicilere bilinç katma misyonu ile ilerliyor. Sitenin ismine karar verince bir kredi kartı edinip, kendi tabiriyle Ar-Ge yapmaya karar verdiğini hatırlayan Atalay, “Kartı eşime verdim, ‘1 yılın var istediğin kadar alışveriş yap tüm aileye, gözlemlemek istiyorum nasıl alışveriş yaptığını’ dedim. Hepsi bana alışverişin yapılmasından sunum şekline, kargolanmasından kapıya geliş şekline kadar birçok bilgi sağladı” dedi. İlk yıl sonunda evet, yüklü bir fatura çıkmış ortaya, ama Atalay, doğru noktaları görerek, 2012 yılında kaptirmam.com’u açtıklarını söyledi. Bu esnada ürün, fiyat, pazar odaklı araştırma yapılmış. Atalay, satın almacı kimliğini de hiç bırakmadığını belirterek, sektörü ve felsefelerini şöyle tanımladı:
“E-ticaret sektöründe tamamen kampanya mantığıyla gidiliyor, fakat aslında sektör bu değil. Bu sektörde kaliteli ürünü nasıl ucuza alabileceklerini kullanıcılara göstereceğiz. Fiyat analizleri ile gidiyoruz. Üretici, dağıtıcı, bayi, hangisi bizimle çalışmak istiyorsa, onlarla oturuyor ve piyasayı analiz ediyoruz. Kozmetik sektöründen bildiğimiz bir işlem var: Malı piyasaya farklı yollardan sokuyor, stok yapıyor ve 6 aylık periyotlarda ürünün fiyatı yükseldiği için avantaj sağlıyorlardı. Sonuçta 6 aylık stok tutmayı göze alarak iş yapıyorlar. Zaten piyasayı bu mantık biraz yıprattı. Bu yüzden işini doğru yapanlarla çalışmaya özen gösteriyoruz.”

Üç ayrı marka da tüketici ile buluşacak
‘Kaliteli ürün pahalı olur’ mantığı Atalay’a göre yanlış. Bu mantığı ellerinden geldiğince yıkmaya çalışacaklarını söyleyen Atalay, “Dağıtıcıya bunu doğru anlatırsak, onlar da ellerindeki malı 6 ay değil, daha kısa zamanda döndürme imkanına sahip oluyor” dedi. Sitede saat, kozmetik, dermo kozmetik, ayakkabı, ev ve yaşam gibi başlıklarda hızlı tüketim ürünleri satışı var. Atalay ekledi: “Takıda da iddialıyız. Yetkin üreticilerle işbirliğimizin yanında, kendi tasarımcılarımız da var. Sinerji Takı istediğimiz kalitede ürünler sunuyor.” Hedef ise ‘Kampanya’ kategorisini geliştirmek. Üç yeni markayla tekstil, saat ve kozmetik olarak ayrı ayrı e-ticaret sitelerinde satış da gündemde. Bunlar henüz proje aşamasında ve Atalay, ilk yarıyılda bunları hayata geçirmeyi planladıklarını vurguladı. “10 binin üstünde ürünümüz satışta ve 75 bin ürün hazırda bekliyor” diyen Atalay, şu kurumsal detayları paylaştı:
“14 kişilik bir ekibiz ve ilk altı ayda bunu 50 kişi üstüne çıkartmayı hedefliyoruz. Merkez Beylikdüzü’nde. Depolama da sadece tekstilde. Yakın zamanda kullanıcılara teşekkür babında sunacağımız bir hediyeyi stok tutuyoruz. Tüketiciyi memnun etmenin önemine inanıyoruz. Ürün siparişi verildikten maksimum 2 gün sonra elinde olabilmesi önemli ve Aras Kargo bu konuda çözüm ortağımız. Ürün fiyatlarını kamu kanun ve kurallarına uygun bir biçimde indirmeye çalışıyoruz.”

Ne satın aldığımızı biliyor muyuz?
Atalay, kozmetik sektörüne has bir incelik (!) hakkında da bilgi verdi. Buna göre, bazı ülkelerde satılan parfümler fiyat ve kalıcılık olarak düşük seviyede. Atalay’ın tabiriyle güçlü şirketler de bununla istediği gibi oynayabiliyor. Atalay son olarak, “Orijinal üründe kalıcılık 2 gündür, diğer ülkelerden gelen ürünler ise en fazla bir gün sürer. Bu farkların hepsi farklı ülkelerden farklı fiyatlarla gelen ürünlerden kaynaklanıyor” diye sözlerini bitirdi.

Anadolu alışveriş yapmak istiyor

Site üç ortakla yola çıktı, ama şu anda Atalay ve Fatih Sağıroğlu olmak üzere iki ortakla çalışmalar yürütülüyor. Kapalıçarşı’da kuyumculukla ve değerli madenler işi ile uğraşan ortağı ile yakın zamanda sitede kuyumculuk sektöründen ürünlerin sunulacağı bilgisini veren Atalay, e-ticaret sektörüne Anadolu’nun ilgisini şu sözlerle anlattı:
“E-ticaret siteleri yüzde 50-60 oranında Güneydoğu ve Orta Anadolu’ya sesleniyor. Çünkü oradaki kullanıcılar bazı kültürel sebeplerden istediği gibi mağazalardan alışveriş yapamıyor, aradığını bulmakta zorlanabiliyor. Büyük şehre kıyasla alışveriş kriterleri çok farklı. Anadolu siparişlerimiz yüzde 57’lerde, İstanbul ise doymuş durumda. Ofislerimiz Beylikdüzü’nde ve yakında dağınık olan ofislerimizi, depolarımızı bir çatı altında toplamak, ürünlerin siparişten kargoya tüm aşamalarını gözlemlemek istiyorum.”
ETİKETLER : Sayı:923

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics