Bilişim Dünyası 16 NİSAN 2016 / 10:02

Altyapılar tehdit altında

22 Mart’ta Brüksel Havalimanı ve metrosunda gerçekleşen bombalı saldırının ardından, nükleer santral gibi kritik altyapılara yönelik siber saldırı ihtimalleri ön plana çıkıyor. Belçika’nın nükleer santralinde bir güvenlik görevlisinin öldürülmesi ve kimlik kartının çalınması da iddiaları güçlendirirken, gelecek 5 yıl içinde Belçika’daki nükleer tesislerden birine internet üzerinden saldırı gerçekleşebileceği dedikoduları da yayılıyor. 
Nükleer reaktörlerin tehlike altında olduğu yorumunu yapan Innovera Genel Müdürü Gökhan Say’ın dikkat çektiği gibi, özel güvenlik önlemleri alınması şart. Bu riskin, Belçika’ya komşu ülkeleri de etkileyeceğine işaret eden Gökhan Say, SCADA sistemlerinin baraj, hava trafiğini kontrol eden ağlar ve trenlerde bulunan şalt sisteminde kullanıldığı bilgisini verdi. Nükleer tesisler gibi kritik altyapıları kontrol eden SCADA sistemlerine yönelik izinsiz erişim ile bu tesislerin kontrolü istenmeyen kişilere geçebilir. Daha önce Güney Kore ve İran’da santrallerin siber saldırıya uğradığını hatırlatan Say’a göre, nükleer tesislerin ve tüm enerji kaynaklarının internet güvenliği için sağlam adımlar atılmalı. Say, “Kritik altyapı güvenliğinde geleneksel BT güvenliği teknolojilerinin yanında, bu tür altyapılara özel bölümlendirme, tek yönlü iletim gibi özel yaklaşımların kullanılması gerek. Türkiye’de de nükleer santrallerin kurulması gündemde ve erkenden güvenlik altyapısı için önlem alınmalı. Bir küçük hata, üçüncü dünya savaşını başlatabilir” yorumunu yaptı.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN