Bilişim Dünyası 12 OCAK 2015 / 09:23

Alzheimer hastalığına karşı ALZ-e-MED

Gazi Teknokent’te yer alan BYS Grup’un Kurucu Ortakları Dr. Tolga Kaskatı ve Emre Öztuna, alzheimer hastalığına karşı geliştirdikleri ALZ-e-MED projesiyle ilgili bilgi verdiler.

ALZ-e-MED projesini, 24 aylık Ar-Ge çalışmasının ardından paylaştıklarını aktaran Dr. Tolga Kaskatı, sistemin  hastalara ve yakınlara sağladığı kolaylıkları anlatıp şu detayları verdi:

“Bu sistemle alzheimer hastaları adım adım izlenebilecek. TÜBİTAK, İstanbul, Ankara ve Hacettepe Üniversiteleri’nin de destek verdiği projeyle, akıllı televizyonlara ve mobil cihazlara yüklenecek olan yazılım sayesinde hastalar ve hasta bakıcıları sürekli takip altında olacak. Unutkanlığa karşı geliştirdiğimiz bu sistem hastaların yaşam kalitesini arttıracak.”

ALZ-e MED’e 8 farklı oyun yüklendi

Kaskatı, unutkanlığı en aza indirmek amacıyla,  konusunda uzman danışman hocaların desteğiyle e-Medikal Hasta Bakım Sistemi’ni (ALZ- e-MED) sunduklarını kaydederek “Kişiler sistem bünyesinde kayıt edilirken, gün içerisinde ne yaptıkları, ne yapmaları gerektiği, bu sistem üzerinden yönetiliyor. Gerçekleştirilen tüm faaliyetler sistemde kayıt altına alınarak doktora ve aileye rapor ediliyor. Sistem sayesinde ailelerin, hastalarının bakıcı tarafından bakılıp bakılmadığı da takip ediliyor” şeklinde konuştu. 20’si Türk, 20’si İspanyol toplam 40 alzheimer hastası üzerinde pilot uygulama yaptıklarının altını çizen Kaskatı, ALZ-e MED’e 8 farklı oyun yüklendiğini söyleyerek bakıcıların neler yapması gerektiğini de 19 eğitici video ile anlattıklarını kaydetti. BYS Grup Kurucu Ortağı Emre Öztuna da ürettikleri yazılımın hem huzurevlerine hem de evlere yerleştirileceğini belirterek “Sistem evde akıllı televizyonlar veya mobil cihazlara kuruluyor. Kişisel tabletler de olacak. Ancak huzurevlerine kurulanlarda hasta bakıcıya bir tablet verilecek. Burada 10 hastayla ilgileniyorsa onların kaydı yapılacak ve onları rahatlıkla takip edebilecek. Hastalar ortak kullanılan tablet ve akıllı televizyonla sisteme dahil olacak” dedi.

 

 
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics