Bilişim Dünyası 18 NİSAN 2010 / 18:00

Anadolu çağrı merkezlerine yeni halka

Anadolu’da iki yıl önce Diyarbakır Çağrı Merkezi’ni faaliyete açan Turkcell Global Bilgi’nin yeni durağı Eskişehir oldu. Türkiye İş Kurumu ile yapılan işbirliği ile hayata geçen Turkcell Global Bilgi Eskişehir Çağrı Merkezi, 350 kişiye istihdam sağlayacak. 9 Nisan’da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Namık Ata, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan’ın katıldığı törenle açılan Eskişehir Çağrı Merkezi, Turkcell Global Bilgi’nin Ukrayna ve Belarus ve Türkiye’deki çağrı merkezleri ile birlikte 12. çağrı merkezi olarak hizmet verecek.
Açılış töreninde konuşan ve çağrı merkezlerinin yapısı nedeniyle engellilerin istihdamı için de olanak sunduğuna dikkat çeken Dinçer, Turkcell nezdinde tüm şirketlere çağrı merkezleri işgücünde engellilere verilen yerin artırılması çağrısında bulundu. Engelli çalışan oranının yüzde 50’ye çıkarılmasını istedi. İşkur’un değişen yapısına dikkat çeken Dinçer, kurumun yerel inisiyatiflerle birlikte hareket ettiğini ve yerel kalkınma yönünde iş gücünü eğitimine odaklandığını, meslek standartlarının belirlendiğini ve bu alanda yeni projelerin hayata geçmek üzere olduğunu belirtti.
Çağrı merkezlerine 110 milyon TL’lik yatırım
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise törende yaptığı konuşmada, Erzurum’da 20 çalışan ile başlayan çağrı merkezi yolculuğunun 850 çalışanla uluslararası standartlarda bir merkez ortaya çıkardığına dikkat çekti. Diyarbakır Çağrı Merkezi’nin de uluslararası standartlara sahip olduğunu hatırlatan Ciliv, Eskişehir’de de İşkur ve yerel işbirlikleri ile yapılan takım oyunu ile bu merkezin yaratıldığını belirtti.Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan ise, Anadolu’da ve yurtdışında çağrı merkezi yatırımı yapan ilk Türk şirketi olduklarına dikkat çekerek son on yılda 110 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını dile getirdi. Global Bilgi’nin 5 bin 500 masa kapasitesi ve 7 bin 400 çalışanıyla Türkiye’de 50 milyon, Ukrayna ve Belarus’ta ise 10 milyondan fazla kişiye katma değerli hizmet sağladığını belirten Pekkan, “İstihdamın önem kazandığı, genç nüfusun fazla olduğu şehirlerde yatırımlarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yıl sonuna kadar 500 bin müşteri kontağı hedefleniyor

İlk etapta Turkcell çağrılarının cevaplanacağı merkezde, 289’u müşteri temsilcisi olmak üzere toplam 315 kadrolu çalışan bulunuyor. 40 müşteri temsilcisinin oryantasyon eğitim süreci de devam ediyor. Yaş ortalamasının 25 olduğu merkezin çalışanlarının yüzde 70’i kadın, yüzde 30’u erkek müşteri temsilcilerinden oluşuyor. Çalışanların yüzde 45’i lise, yüzde 48’i üniversite mezunuyken, yüzde 7 oranında da üniversite öğrencisi istihdam ediliyor.  Eskişehir Çağrı Merkezi’nde yılsonuna kadar ortalama aylık 500 bin müşteri kontağı ve 1 milyon 500 bin dakika üretim yapılması hedefleniyor.Yaklaşık bin 600 metrekare alan üzerine kurulu merkezde, operasyon merkezlerinin yanı sıra eğitim ve toplantı odaları yer alıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics