Bilişim Dünyası 11 ŞUBAT 2013 / 08:07

Android zararlı yazılımları, bilgisayarlardakileri geçecek

Eset Kıdemli Araştırmacısı Righard Zwienenberg, önümüzdeki yıllarda özellikle android zararlı yazılımları oranının bilgisayarlardaki zararlı yazılım oranını geçeceğine dikkat çekti.

Antivirüs yazılım kuruluşlarından olan Eset, NOD32 ve Smart Security ürünlerinin 6’ncı sürümlerini geçtiğimiz hafta kullanıma sundu. Yeni sürümlerde yeni tehlikelerden biri olan sosyal ağlara karşı sosyal medya tarayıcısı bulunurken, hırsızlara ve kaybolmaya karşı ise hırsız önleme özelliği öne çıkan yenilikler arasında.
Tanıtım için Türkiye’ye gelen ve çalışmalarını Hollanda’da sürdüren ünlü virüs avcısı Eset Kıdemli Araştırmacısı Righard Zwienenberg ile yeni virüsleri ve Eset’in bu virüslere ve hırsızlıklara karşı sunduğu çözümleri konuştuk.
Yeni tehlikelerden birinin sosyal ağlarda olduğuna dikkat çeken Eset Kıdemli Araştırmacısı Righard Zwienenberg, “Facebook, twitter gibi dünyada milyarlarca insan tarafından kullanılan popüler sosyal ağ sitelerinde uygulamalara konan bağlantılarla veya oltalama faaliyetleriyle kullanıcıların hesaplarına, duvarlarına, haber kaynaklarına ve özel mesajlarına bulaşıcı içerik gönderiliyor. Buna karşı Eset NOD32 ve Smart Security ürünlerinin 6’ncı sürümlerinde bulaşıcı bir kod tespit edildiğinde kullanıcı e-posta aracılığı ile uyarılıyor. Uygulama aynı zamanda kullanıcının arkadaşlarını da duvarlarında yer alabilecek bulaşıcı bağlantılara karşı kontrol ederek koruyor” diyerek sosyal medya tarayıcısından bahsetti.

Hırsızlara ve kaybolmaya karşı hırsızlık önleme (anti-theft) özelliği
Zwienenberg’in bahsettiği bir başka özellik ise hırsızlık önleme (anti-theft) özelliği. Zwienenberg’in belirttiğine göre, kayıp cihaz kablosuz ağ aracılığıyla çevrimiçi duruma geldiğinde harita üzerinde cihazın yeri görülebiliyor. Bunun yanı sıra cihazınızı ele geçiren kişi verilerinize ulaşamıyor, bilgisayarınızda size ait hiçbir veriyi kullanamıyor, hatta dahili kamera üzerinden hırsızın fotoğrafının çekilmesini sağlıyor.
Son zamanlarda Türkiye’de kamu kurumlarına artan siber saldırılarla ilgili görüşlerini sorduğumuz Zwienenberg, kamu kurumlarına saldırının sadece Türkiye’de değil her ülkede arttığını bunun ülkeleri siber ordular kurmaya yönelttiğine dikkat çekti ve ekledi: “Bazen saldırı en iyi savunmadır”.

Siber suçluları tespit etmek artık daha zor
İlk zararlı yazılımlar ve virüsler çıktığından bu yana bu işe başladığını ve 25 yıl olduğunu belirten Zwienenberg, virüslerin gelişimi ve siber suçlarla ilgili şu detayları paylaştı: “Zararlı yazılımlar ilk çıktığında siber suçlular görünür ve popüler olma amacıyla bu işi yapıyorlardı; amaçlar zamanla farklılaştı. Örneğin 1986’da Pakistan’da iki kardeş (Bassit & Amjad) yazdıkları virüsün içine ev adreslerini ve telefon numaralarını yazmışlardı. Siber suçlular artık kişisel bilgilerimizi, verilerimizi ve paramızı çalıyorlar; dolayısıyla tanınmak istemiyorlar.”

Oltalama uygulamalarına karşı kullanıcı bilinçlendirilmeli
Zwienenberg günümüzde zararlı yazılım yazmanın hem zor hem de aynı zamanda kolay olduğunu söyledi: “Bir ev kullanıcısına saldıracaksanız verilerine ulaşmak, nelere girdiğini, hangi uygulamaları kullandığını ve virüslerden nasıl korunduğunu tespit etmek daha kolay: Ancak bir kuruma ya da ülkeye saldıracaksanız işiniz tabii ki daha karmaşık. Örneğin Türkiye’de oltalama postalarının sayısı oldukça arttı. Buna karşın geliştirdiğimiz ESET’in anti-phishing modülü ile virüslü e-postalar tespit edilip size e-posta aracılığıyla bildiriliyor. Örneğin bankadan gelmiş gibi gösterilen e-postalarla insanların kullanıcı adı, parola veya kredi kartı detayları gibi hassas bilgileri çalınabiliyor. bu noktada kullanıcının bilinçli olması çok önemli; bankanın kendisine e-posta ya da telefon yoluyla bu hassas bilgileri sormayacağını bilmesi gerekiyor.

Mobil cihazlar tehlikede
Liberty Horse Truva Atı ile Eylül 2000’de başlayan mobil tehditlerin günümüzde istenmeyen SMS dosyası gönderimi ve çeşitli truva atlarıyla daha da tehlikeli hale geldiğini, akıllı telefonların kullanımının artmasıyla özellikle Android zararlı yazılımların arttığını belirten Zwienenberg dünyada mobil antivirüs kullanım eğilimi oranı nedir sorusuna “Telefonunuza herhangi bir bankacılık işlemi veya çevrimiçi satın alma işlemi yapıyorsanız telefonunuz tehlikede olabilir çünkü siber suçlular akıllı telefonlara zararlı yazılım yükleyen kişilere para ödüyorlar. Böylelikle akıllı telefonunuza ya da tabletinize ulaşarak bilgilerinizi çalabiliyorlar. Buna karşın tüm dünyada henüz mobil antivirüs kullanımı henüz yaygınlaşmamış durumda” cevabını verdi.
Eset’in rakiplerinden farkının daha az hafıza kullanmak ve daha hızlı olmanın gerektiğini vurgulayan Zwienenberg, bugünün yanı sıra gelecekle ve virüslerle ilgili önemli analizler yaptıklarını ve yenilikçi önlemler geliştirdiklerini ekledi.
ETİKETLER : Sayı:908