Bilişim Dünyası 25 AĞUSTOS 2014 / 11:37

Ankara Kalkınma Ajansı’nın destekleri devam ediyor

Ankara Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan projeler hayata geçmeye başladı.

Ankara Kalkınma Ajansı’nın destek programı çalışmaları devam ediyor. Bu doğrultuda, 2014 Yılı Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan projeler de hayata geçmeye başladı. Sosyal Kalkınma Altyapısının Güçlendirilmesi Mali Destek Programı (SOSKA) ve İleri Teknolojilerde İhracat Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı (İLTEK) olmak üzere 2 başlıkta açıklanan destek programı için ajansa, 279 proje başvurusu yapıldı. Yapılan değerlendirme süreci sonunda İLTEK’te 42 proje için proje sahipleri ile sözleşme imzalandı. Mali Destek Programı hakkında bilgi veren Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, programın ajansın açıkladığı üçüncü mali destek programı olduğunu söyleyerek “Projeler, kabul edilme sürecinden hayata geçiş aşamasına kadar uzmanlarımızın sıkı denetimine tabi tutuluyor. Ankara, teknoloji ve bilişim alanında da Türkiye’nin başkenti. İleri Teknolojilerde İhracat Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı ile ileri teknoloji alanındaki ihracat oranının arttırılmasını hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Hayallerimi Gerçekleştirir misin?

Ankara Kalkınma Ajansı Sosyal Kalkınma Altyapısının Güçlendirilmesi Mali Destek Programı’nın (SOSKA) ana hedefi de Ankara’da özel sosyal politika gerektiren grupların yaşam kalitelerinin yükseltilmesi, sosyal ve ekonomik yaşama katılımlarının artırılması. Şayık, bu doğrultudaki projeleri örnek verdi ve Gölbaşı Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Hayallerimi Gerçekleştirir misin?” projesiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
“Burada, zihinsel engelli öğrencilerin eğitim gördükleri mekânların ihtiyaca göre düzenlenmesi, modernize edilmesi ve yaşam kalitelerinin artırılması amaçlanıyor. Proje Gölbaşı ilçesinde yaşayan ve Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde öğrenim gören 17’si kız, 34’ü erkek olmak üzere 51 öğrencinin hayatına dokunacak.”

Nitelikli ve genç girişimcilik desteklenecek

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım (IPA) programı kapsamında sunulan ‘Genç İstihdamının Artırılması için Ankara Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesi’, tüm Türkiye’den başvuran projeler arasından onaylanan ilk proje oldu. Şayık, operasyon programının ‘İstihdam önceliği’ altında ‘Gençlerin istihdamının artırılması’ başlıklı tedbire yönelik hazırlanan projede; nitelikli ve genç girişimciliğin Ankara başta olmak üzere özendirilmesi, artırılması, girişimcilik ekosistemini besleyen unsurların desteklenmesi ve iyileştirilmesine yönelik birçok faaliyetin yer aldığını söyledi. Bu projeyle Ankara’da girişimciliğe yönelik etkili bir sinerji yakalanacağını belirten Şayık, proje sayesinde girişimcilerin başarılı girişimler kurmalarını sağlamak üzere birçok destek sağlanacağını da kaydetti. Operasyonun Türkiye ayağı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından yürütülüyor.