Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2013 / 12:10

Ankara'ya yatırımcı ilgisi sürüyor

Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan ve Haziran 2012-Haziran 2013 dönemi değerlendirmelerinin yer aldığı Yatırım Teşvik Sistemi Yıllık Değerlendirme Raporu, Ankara adına olumlu sonuçları ortaya koydu. Buna göre, teşvik sistemi kapsamında Türkiye genelinde 4 bin 840 adet yatırım teşvik belgesi düzenlenirken, Ankara’da 223 adet belge düzenlenmiş durumda.

İl bazında yapılan değerlendirmelerde de Ankara, düzenlenen yatırım teşvik belgesi adetleri açısından 81 il içerisinde 3’üncü sırada yer aldı. Belgelerde öngörülen sabit yatırım tutarı açısından da 3’üncü sırada yer alan Ankara, düzenlenen yatırım teşvik belgelerinde öngörülen istihdam açısından ise 2’inci sırada.

İstihdama destek

Ankara’ya teşvik belgeleri kapsamında, 4 bin 521 milyon TL’lik sabit yatırım yapılması öngörülürken, bu yatırımlarla yaklaşık 10 bin kişilik istihdam gerçekleştirilmesi de planlanıyor.

Ankara’da teşvik kapsamında yapılan yatırımların destek sınıfı incelendiğinde, düzenlenen belgelerin 106 adedi bölgesel sınıfında, 1 adeti büyük ölçekli sınıfında, 116 adeti genel sınıfında olduğu görülüyor. Ankara’ya yapılan sabit yatırımların 3.708 milyon TL’si bölgesel sınıfında, 88 milyon TL’si büyük ölçekli sınıfında, 726 milyon TL’si genel sınıfında gerçekleşti.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı da, "Son bir yılda verilen yatırım teşvik belgesi rakamları, Ankara'nın yatırımcılar açısından cazip olma potansiyelini ortaya koymakta" dedi. Balcı, önümüzdeki dönemde bu rakamların artarak devam edeceğine olan inancını dile getirirken, yerli ve yabancı yatırımcılara destek vermek ve yön göstermek üzere Ankara Kalkınma Ajansı bünyesinde kurulan Yatırım Destek Ofisi'nin çalışmalarını sürdürdüğünü de hatırlattı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics