Bilişim Dünyası 10 TEMMUZ 2013 / 12:21

Antik kentte ilk 3D gezi

Bilkom, “Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor” projesini hayata geçiriyor. 3 boyutlu modelleme yazılımları ve mobil teknolojilerin kullanımıyla, Türkiye’de ve dünyada ilk kez Bergama antik şehri 3 boyutlu gezintiye açılıyor. Bergama Belediyesi’nin de destek verdiği proje kapsamında ören yerlerinde yapılan tüm faaliyetlerin tahsisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

Bilkom’un Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Graphisoft’un 3 boyutlu mimarlık programı ArchiCAD ile Graphisoft iş ortağı Abvent’in Artlantis yazılımını tablet ve akıllı telefonlarda görüntülemeye yarayan iVisit kullanılarak, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden sağlanan 3 boyutlu gezinme uygulaması, Bergama’nın 4 antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion alanlarını ziyaret edenlere, alanda yapıların orijinal halini 360 derece sanal olarak görebilme imkanı sunuyor.

2 ayda tamamlanan proje, dünyaya örnek

Dokuz Eylül, Gedik ve Yaşar Üniversiteleri’nden toplam 12 mimarlık öğrencisi, 1 araştırma görevlisi, Bilkom’un Dijital Yaşam Koçu ünvanına sahip mimar Ender Aydın’ın önderliğinde, Bergama Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi koordinasyonuyla 2 kez Bergama’da düzenlenen haftasonu kampında biraraya geldi. Alanların 2 boyutlu çizimleri ArchiCAD programı üzerine aktarıldı, 3 boyutlu hale getirildi, yapılan modellemeler Artlantis programıyla tarandı ve Bilkom’un iVisit Anatolia aplikasyonuna yüklendi. Bergama’da 4 tarihi alan, toplam 16 farklı bakı noktasıyla sanal gezinmeye açıldı. Bilkom’un bu uygulaması dünyaya örnek teşkil edecek.

Bergama’dan dünyaya çıkan örnek

Abvent’ten yapılan açıklamaya göre iVisit isimli 3 boyutlu panorama uygulamasının amacının henüz inşa edilmemiş, çizim aşamasında olan ev, ofis veya çevre planlarını izletebilmek olduğunu, ancak Bilkom’un sözkonusu teknolojiyi geleceği temsil etmek için değil, geçmişi gözler önüne sermek için keşfettiğini ve kullandığını belirtti.

Mimari alanda dünyanın lider yapı bilgi modelleme (BIM) çözümünü sunan Graphisoft şirketi ise tarihi Bergama alanlarının, tüm 3 boyutlu çizimlerinin ve render süreçlerinin ödüllü teknolojileri ArchiCAD yazılımıyla kolayca yapılabilmesinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti. Şirket yetkilileri projenin, genç yaşlı tüm ziyaretçilerine, Bergama’nın neden “Unesco Dünya Mirası listesine girmesi gerektiğine” dair haklı kanıtlar sunduğunu hatırlatarak, adaylık süreçlerine desteklerini iletti.

Bilkom’un Genel Müdürü Cömert Varlık, yaptığı açıklamada, “Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor” fikrimizi böylesine güzel bir işbirliği ile hayata geçirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Gençlerimiz teknolojiyi başarıyla kullanarak dünyaya örnek teşkil eden bir çalışmaya imza attılar; kendilerini de onlara destek olan öğretmenlerini de gönülden tebrik ediyoruz” dedi. Projeye diğer farklı belediyelerden şimdiden talep almaya başladıklarını belirten Varlık, karşılaştıkları ilgiden memnun olduklarını iletti.

Bergama’yı teknoloji ile canlandıran proje grubunun öğrenci temsilcisi Yağmur Yetim, Türk gençlerinin ve tüm öğrenci arkadaşlarının dünyada birçok ilke imza atabilecek nitelikte zekaya, yeteneğe ve azme sahip olduğuna inandığını belirterek “yeter ki bize imkan verin, fırsat verin, teknoloji verin” açıklamasını yaptı.

 

Bergama Belediye Başkanı’ndan teknolojiye övgü

UNESCO Dünya Miras Listesi adayı Bergama’nın artık ören yerlerini ziyaret edenlere, Türk gençleri tarafından yaratılmış, en üstün teknolojinin kullanıldığı dijital canlandırmalarla tarihi zenginliklerini anlatabileceğini söyleyen Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama’nın yeni nesil turizm ve kültür aktivitelere şimdiden adım attığını gösterdiğinin altını çizerek; ‘’artık teknolojinin sunduğu imkanlar ile hayal güzümüzü zorlayan bir çok proje gerçeğe dönüşüyor; Bergama’nın bundan iki bin yıl önceki halini canlandırmak ve izleyebiliyor olmak bunu en büyük kanıtı” dedi.
ETİKETLER : Bilkom

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics