Bilişim Dünyası 16 NİSAN 2016 / 14:58

API altyapısı geliştiricilere açıldı

Hedefine, finans ile teknolojiyi birleştiren "FinTech" şirketlerini de koyan Akbank, bu kapsamda Uygulama Programlama Arayüzü’nü (Application Programming Interface - API) tüm uygulama geliştiricilerine açtı. Akbank’ın İngilizce olarak hazırlayıp kullanıma açtığı API Portal sitesi ile (https://apiportal.akbank.com), dünyanın her yerindeki finans alanında uygulama geliştirmek isteyen kişi ve kuruluşlar API’lara erişip çalışmalarını yürütebiliyorlar.
API altyapısı hizmetinden, siteye kayıt olan herkes, bir sınırlama olmadan yararlanabiliyor. API altyapısını kullanmak isteyen tüm programcılar, e-posta ve temel kullanıcı bilgileri ile kolayca kayıt olarak, servislere ait tüm doküman ve bilgilere ulaşabiliyor, örnek kodları görebiliyor ve yazılan kodları test ortamında deneyebiliyor.
Finans alanında fikri ya da projesi olan girişimcilerin bu API altyapısını kullanarak geliştirecekleri yeni uygulamalar, Akbank müşterilerinin hizmetine sunuluyor. Öte yandan Akbank API portali, bireysel ya da küçük girişimcilerin yanı sıra, kurumsal teknoloji şirketlerinin Ar-Ge birimlerine de açık olacak.
Akbank olarak her yıl teknolojiye yaklaşık 100 milyon dolar yatırım yaptıkları bilgisini veren Akbank Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turgut Güney, şöyle devam etti:
“Akbank API altyapısını dijital uygulama programcılarının kullanımına açarken, onlara istedikleri yerden ve zamanda ulaşabilecekleri en yeni donanım ve yazılıma sahip, gelişmiş bir laboratuvar sunmayı hedefledik. Biz de uzman ekibimizi büyük ölçüde genişletme olanağını bulduk. Bu adımla, müşterilerimize en iyi ve yeni uygulamaları, en hızlı biçimde ulaştırmaya devam edeceğiz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics