Bilişim Dünyası 19 AĞUSTOS 2011 / 12:33

Ar-Ge ile hedef; tersine beyin göçü

Türk Telekom Grubu Araştırma ve Geliştirme Merkezi, İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokent’te açıldı. 5 bin 205 metrekarelik alanda faaliyet gösterecek merkezde, üniversite ile işbirliği sonucunda üniversite öğrencilerine yarı zamanlı iş olanağı sunulacak. Merkezin en önemli hedefi ise, nitelikli insan kaynağının Ar-Ge alanında değerlendirilmesiyle tersine beyin göçüne katkı sağlamak. Merkezin açılışında, ‘Türk Telekom Araştırma İşbirliği Ödülleri’nin duyurusu da yapıldı. Bu yarışma ile üniversitelerin uygun görülen Ar-Ge projelerini Türk Telekom, hem finansal olarak hem de teknik ekip ile destekleyecek. Ödüle layık görülen projeler, Türk Telekom’un ürün veya servisi olarak hayata geçirilebilecek.
Açılışta bir konuşma yapan İTÜ Rektörü Prof.Dr. Muhammed Şahin, bir dünya üniversitesi olmak için önemli çalışmalar yaptıklarını, dünyada en fazla mühendislik programını akredite ettirmiş üniversitenin İTÜ olacağını söyleyerek, ‘araştırma üniversitesi’ olma hedefiyle yol aldıklarını vurguladı. Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt da, Türkiye’yi yeni teknolojilerle tanıştırmak için çalıştıklarını, bu merkezin ise güçlerine güç katacağını ifade etti. Bozkurt, “Bu merkezde istihdam oluşturacağız, beyin göçü önlenecek ve teknoloji ihracatı yapacağız. Tersine beyin göçünü hızlandırmayı hedefliyoruz” dedi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da şunları söyledi:
“Ar-Ge için harcanan parayı israf olarak gören anlayıştan, bugün bunun önemini fark eden bir anlayışa gidiyoruz. Teknoloji üretir, bilgiye sahip olursanız ülkeye daha çok değer kazandırırsınız. Farklı olmak için en güzel iş Ar-Ge’ye yapılan yatırım. Bundan sonra işin kalitesine bakmalı ve kamu, Ar-Ge’de payını azaltmalı, özel ve bireysel girişimcilere yerini bırakmalı. Gelecek bilişimle gelecek. Bu da gençlerle olacak.”
ETİKETLER : Sayı:835

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics