Bilişim Dünyası 18 AĞUSTOS 2014 / 09:45

Ar-Ge, inovasyon ve tasarıma yönelik destekler artıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, hem teknoloji gelişimini hem de teknoloji ihracatının payını artırmak istediklerini kaydetti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, hem teknoloji gelişimini hem de ihracatını artırmak için bakanlık olarak çalışmalarını hızlandırdıklarını kaydetti. Haziran ayına ait “Sanayi Üretim Endeksi”ni değerlendiren Bakan Işık, bu değerlendirmeyi yaparken,  Ar-Ge, inovasyon ve tasarım ile ilgili yeni teşviklerin de gündemlerinde olduğunu kaydetti.
Bakanlık olarak sanayinin büyümesinin yanı sıra, sanayide dönüşümü sağlamak için de önemli çalışmalar yapıldığının altını çizen Işık, “Bu kapsamda amacımız yüksek ve orta yüksek teknoloji ürünlerin hem üretimimizdeki hem de ihracatımızdaki payını artırmaktır. Biliyoruz ki uzun dönemli katma değeri artırmanın ve rekabetçiliğimizi yükseltmenin anahtarı buradadır. Bu kapsamda Bakanlığımız ve ilgili kuruluşlarımız TÜBİTAK, KOSGEB ile birlikte Ar-Ge’ye, inovasyona ve tasarıma yönelik önemli destekler veriyoruz. Önümüzdeki dönemde bu destekleri artırarak devam ettireceğiz. Ayrıca, cari açık verdiğimiz sektörlerle de özel olarak ilgileniyoruz. Bu sektörlerin gerek teknolojik ihtiyaçlarını gerekse yönetimsel ihtiyaçlarını kısa sürede sonuçlandırıp, buradaki şirketlerin hem kendi aralarında hem de üniversitelerle çalışmalarını teşvik ediyoruz. Üniversitelerimiz ile sanayicimizin bir araya gelerek oluşturduğu sinerjiyle, Türkiye, 2023 hedeflerine rahatlıkla ulaşılabilecektir” ifadesini kullandı.

Fikri Işık, 2014 yılı haziran ayı ‘Sanayi Üretim Endeksi’ne dair açıklamasında şunları da kaydetti: “Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 arttı. Arındırılmamış endeks de yine aynı oranda artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,1 arttı.”

Komşu ülkelerdeki gelişmeler, tüm dünya ekonomilerini etkiliyor
Bakan Işık, “Sanayi üretimi, yılın ikinci çeyreğinde de büyümesini sürdürüyor. Komşu ülkelerimizde yaşanan gelişmeler, tüm dünya ekonomilerini etkiliyor. Doğal olarak bu gelişmelerin ekonomimiz üzerinde de çeşitli şekillerde etkileri oluyor. Bu gelişmeler, en büyük etkiyi ihracatımız üzerinde meydana getiriyor. Dünyada kaygı uyandıran gelişmelerin yaşandığı ülkeler, bizim komşu ülkelerimiz olup, ihracatımız açısından ciddi pazarlardır. Sanayi üretiminin alt kalemlerine baktığımızda özellikle ara malı üretimindeki ivme kaybında çevre ülkelerde yaşanan olayların etkisi daha net görülüyor” dedi ve değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Daha önceden açıkladığımız üzere, bu yıl büyümenin kompozisyonu, geçen yıla göre değişti. Türkiye, bu yıl ihracat kanalıyla büyüyecek. Çevre ülkelerde yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen ülke sanayisi büyümesine devam ediyor. Gelişmiş ülke pazarlarındaki toparlanma ve ihracat pazarlarında son yıllarda yakaladığımız çeşitlilik sanayicimizin önünü açmış ve belli pazarlarda yaşanan kayıpları diğer pazarlarla telafi etmenin yolunu açmıştır. İhracatımızın yüzde 95’inden fazlasının sanayi ürünlerinden oluştuğunu düşünürsek, burada sanayicimizin gücü ve değişen dünya şartlarına hızlı şekilde uyum sağlama yeteneği bir kez daha ortaya çıkıyor.”

 

 

 

 

 
ETİKETLER : Ar-Ge KOSGEB TÜBİTAK

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics