Bilişim Dünyası 15 MAYIS 2017 / 19:15

Ar-Ge ve inovasyon devinin gündeminde yapay zeka var

Dünyanın en büyük Ar-Ge merkezlerinden Xerox PARC’a (Palo Alto Research Center) CEO olarak atanan Dr. Tolga Kurtoğlu, kamu ve özel Türk şirketleri ile de işbirliklerini artırmak istediklerini kaydetti.
Dünyanın önemli Ar-Ge merkezlerinden bir tanesi olan Xerox PARC (Palo Alto Research Center), bugün kullandığımız ya da ticarileştiği takdirde önümüzdeki dönemlerde kullanacağımız birçok teknolojinin çıkış noktasını oluşturuyor. PC, lazer yazıcı, fare, grafik arayüz kartı, Ethernet gibi teknolojileri geliştiren, Adobe gibi şirketlerin çıkış noktası olan ve dev endüstrilerin oluşmasına katkıda bulunan bu “icatçılık” şirketinin başında ise bir Türk araştırmacı bulunuyor, Dr. Tolga Kurtoğlu.
Dr. Tolga Kurtoğlu, ilkokul ve lise eğitimini Türkiye’nin farklı şehirlerinde tamamladıktan sonra ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezun olarak, yüksek lisans ve doktora çalışmaları için ABD’ye gidiyor. Eğitiminin ardından Dell ve NASA’da araştırmacı olarak çalışmalarda bulunan ve 2010 yılında da PARC’ta çalışmaya başlayan Dr. Tolga Kurtoğlu, bu yılın Ocak ayından itibaren de CEO’luk görevine atanıyor. Kurtoğlu, CEO olmadan önce ise başkan yardımcılığı ile birlikte Sistem Bilimleri Laboratuarı Direktörlüğü görevinde bulunuyordu. Kurtoğlu’nun kişisel uzmanlık konuları arasında ise yapay zeka, ve yapay zeka tabanlı teknolojiler, sistem tasarımı, sistem geliştirme ve üretim otomasyonu teknolojileri bulunuyor. Yapay zekanın gelişmesinin, diğer pek çok teknoloji ve sektörün yönünü belirleyeceği ve gelişimine de önemli katkılarda bulunacağı aşikar. Bu kadar önemli hale gelecek bir konuda uzman olmanın, Dr. Kurtoğlu’nun, bu göreve gelmesinde de önemli bir rolü bulunuyor.
 
‘Start-up’lara kapımız açık’ 
Dünyanın en büyük araştırma merkezlerinden birinin başına bir Türk’ün gelmesi ülkemiz açısından da gurur verici bir durum. Aile ziyareti için sık sık Türkiye’ye gelmesine rağmen iş amaçlı olarak ilk kez Türkiye’ye gelen Dr. Tolga Kurtoğlu, bu süreçte basın mensupları ile de biraraya geldi. Teknoloji alanında yeni gündem maddelerinin neler olacağı ve Xerox PARC’ın çalışmaları hakkında bilgi veren Kurtoğlu, Xerox PARC olarak Türkiye’deki saygın özel sektör ve kamu kurumları ile işbirliği yaparak, Türkiye’nin yüksek teknoloji ihtiyaçlarına destek olmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti. Dünyanın farklı bölgelerinden şirketlerle işbirliği yaptıklarını belirten Kurtoğlu, Türkiye’den de adını vermediği bir şirket ile ortak çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Bu tür işbirliklerini artırmak istediğinin altını çizen Kurtoğlu, start-up’lara da kapılarının açık olduğunu söyledi.
Kurtoğlu’nun verdiği bilgilere göre Xerox PARC, hali hazırda savunma ve enerji Bakanlıkları gibi ABD ve farklı ülkelerden birçok kamu kurumu, büyük şirketler ve start-up kuruluşlar ile çok önemli çalışmalar yürütüyor. Örneğin ABD Savunma Bakanlığı ajansı DARPA ile askeri güvenlik projeleri üzerine çalışıyor. Aynı şekilde Amerikan Enerji Bakanlığı ve özel şirketlerle yenilebilir enerji kaynaklarını daha verimli kullanmayı sağlayacak, ticari kullanıma hazır sensor teknolojileri, güneş enerjisi pilleri gibi inovatif buluşlar üzerinde çalışıyor. Xerox PARC, savunma sanayi, siber güvenlik ve kişisel güvenlik alanlarında stratejik projeler yürütüyor. Kurtoğlu, “PARC’ta şu anda savunma sanayi teknolojileri, yenilenebilir enerji, akıllı asistanlar, sensor teknolojileri, nesnelerin interneti, akıllı ambalaj, yapay zeka, makine öğrenimi ve analitiği, siber güvenlik, kişisel gizlilik, basılı elektronikler ve dijital üretim yöntemleri üzerinde çalışıyoruz. Bunların hepsi dünyayı değiştirecek, dönüştürecek konular” dedi.
Yakın gelecekte yapay zekanın insanların günlük yaşamına oldukça etki edeceğini vurgulayan Dr. Tolga Kurtoğlu, “Yapay zeka, makine öğrenimi ve sanal gerçeklik çok fazla potansiyel taşıyan bir alan. Bu teknolojilerin önümüzdeki 10 yıl içinde dünyayı hatırı sayılır ölçüde etkileyeceğini düşünüyorum. Özellikle öğrenen makinelerin gelişmesiyle yakın gelecekte insanların yaptığı birçok işi robotlar yapacak” dedi.
 
Yapay zeka öncelikli konular arasında
Xerox PARC CEO’su Tolga Kurtoğlu “Yapay zekaya sahip öğrenen makinelerin gelişimi ile endüstri 4.0 olarak da adlandırılan robotik otomasyona geçilen bir dönemi yaşamaya başlıyoruz. İnsanların daha iyi ve verimli olduğu alanlarda insan gücü, robotların daha iyi ve verimli olduğu konularda robotların yoğun kullanılacağı bir ekonomik üretim sistemine doğru gidiyoruz Robotlar herkesi işsiz bırakmayacak, ancak belli başlı sektörlerde işgücü istihdamını yüzde 70’lere ulaşan oranlarda azaltacak. Yaptığımız teknolojik çalışmaların nihai amacı insan ve robot işbirliğini sağlamak üzerine. Ancak hükümetlerin, şirketlerin bu duruma şimdiden hazırlıklı olmaları gerekiyor.” dedi.
 
‘Türkiye’de kamu kurumları ve yüksek teknoloji kullanan şirketlerle işbirliğine açığız’
Tolga Kurtoğlu, “Xerox PARC olarak ayrıca hem özel sektör kurumlarının hem kamu kurumlarının çalışma şekillerine ve iş süreçlerine inovatif Ar-Ge çalışmalarını nasıl entegre edebileceklerine dair sistem mühendisliği danışmanlığı da veriyoruz. Kurumların Ar-Ge yapan, kendi bilgi birikimlerini inovatif sonuçlara dönüştüren yerler olmasını sağlıyoruz. Bu konudaki eşsiz know-how’ımızı yansıtan özel eğitim ve yazılım paket programlarımızla onlara destek oluyoruz. Türkiye’de de hem kamu kurumlarıyla hem de yüksek teknoloji kullanan özel sektör şirketleri ile bu konularda işbirliği yapmaktan memnuniyet duyarız” dedi.
Xerox PARC’ta son dönemde gerçekleştirilen önemli projeler arasında; sıvı alaşımdan çip basan baskı cihazı, soy yapıştır sensörlerle internetli nesnelerin uzaktan takibi ve görüntülenmesi projesi, kendi kendini imha edebilen elektronik çip ile veri güvenliği projesi, basılı elektronik etiket teknolojisi ile kutulu ürünlerin sahte üretim ve satışını engellenebilmesi, giyilebilir sağlık çipleri ile panik atak kontrolü ve uzaktan hasta bakımı yapılabilmesi gibi teknolojiler de bulunuyor.  

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics