Bilişim Dünyası 25 MAYIS 2015 / 08:30

Araba nerde, fayda orda

Araç takip sistemleri birçok başlıkta kullanıcılarına önemli faydalar sağlıyor.

Piranha’nın geliştirdiği araç takip sistemi yüzde 100 Türk malı. Bu araç takip sisteminin, yaptıkları araştırmalar sonucunda yüzde 40’a varan yakıt tasarrufu sağladığını belirlediklerini vurgulayan Piranha Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Verkaya’ya göre, bu da çok önemli. Sistemde sürüş dinamikleri kontrol altında. Yüksek devir, yüksek tüketim anlamına geliyor. 81 ilde ücretsiz montaj hizmeti verdiklerini, çalınmalara karşı motorun uzaktan kapatılabildiğini sözlerine ekleyen Verkaya, aracın ya da filonun Android ve IoS yazılımlı mobil cihazdan, tablet ve masaüstü bilgisayardan takip edilebildiğini de ifade ediyor. Tuğrul Verkaya, bu sistemi ve hedeflerini bizimle paylaştı:

Nasıl bir çalışma programı ile bu sistemi geliştirdiniz?

Navigasyon gelişiminin başından itibaren araç takip sistemleri üzerinde çalışmalar yaptık. Amacımız piyasadaki ezberden farklı, müşteri odaklı bir ürün çıkartmaktı. Bunu başarabilmek için kendi yazılım ekibimizi kurup, bazı konularda ‘ilk’ olan çözümler ürettik.

Bu sistem, benzerlerinden ne gibi farklara sahip?

Piranha araç takip sisteminin benzerlerinden en büyük farkı ‘Tak – Kullan’ özelliğine sahip olması. Araç takip sistemi kullanmak isteyen bir tüketiciyi ayrı ayrı sözleşmelerle, prosedürlerle uğraştırmıyoruz. Bizim sistemimizi satın almak ve kullanmak çok basit. Kullanıma hazır bir sistemle tüketiciye ulaşıyoruz. Ayrıca bir operatör sözleşmesine ihtiyaç duyulmadan, hızlı bir şekilde sistemden faydalanmak mümkün. Burada önemli olan son kullanıcının sisteme olabildiğince hızlı entegre olması.

Sistemin kullanıcılara ne gibi faydaları var?

Araç takip sistemlerinin pek çok önemli faydası var. Ancak ilk akla geleni yakıt ve zaman tasarrufu. Örneğin; günlük dağıtım yapan bir aracınızın müşterideki bekleme süreleri çok uzun olmamalı. Bu süreler bir sonraki sevkiyatın zamanında gerçekleştirilmesi açısından yüksek öneme sahip. Araç takip sistemindeki bekleme süresi raporları ile bu süreyi değerlendirip, gereksiz zaman kaybından kurtulabilirsiniz. Kurulum yapıldıktan sonra şirketler filolarını oturdukları yerden takip edebiliyorlar. Cep telefonlarından, tabletlerinden veya masaüstü bilgisayarlarından sistemin olduğu araçların hızlarını, kullanım detaylarını ve rotalarını izleyebiliyorlar.

Bu yapıyı tanıtmak için nasıl bir strateji ile ilerleyeceksiniz?

Bir Türk teknoloji şirketi olarak geliştirdiğimiz ürünlerin tanıtım faaliyetlerini büyük bir hassasiyetle gerçekleştiriyoruz. 11 yıllık deneyimimiz bize çok şey öğretti. Araç takip sistemi, öncelik verdiğimiz ürünlerimizden. Tak-kullan özelliğinin son kullanıcı için büyük bir avantaj olduğunu düşünüyoruz. Türkiye pazarında Piranha’nın oturmuş bir algısı var. Tüketiciye uygun fiyata son teknoloji ürünler üretiyoruz. Kendimizi sürekli geliştirme gayretindeyiz.

Bu yapıyı komşu ülkeler başta olmak üzere yurtdışına da sunma planınız var mı?

2023 yılı için 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefimiz var. Bunu geleneksel ürünlerle yakalamak oldukça zor. Biz bunun yazılım ve teknoloji muhtevalı ürünlerle gerçekleştirilebileceği inancındayız. Araç takip sistemi potansiyel olarak tüm dünyadaki otomobil kullanıcılarının ihtiyacı olan bir ürün. Bu sebeple ihracat şansı oldukça yüksek. Yeter ki, yenilik ve ezber bozan yazılımsal ve donanımsal çözümler sunup, müşterilerin isteklerini karşılayalım. Araç takip sistemlerini çok yakında uluslararası organizasyonlarda tanıtıp ihraç edeceğiz.
ETİKETLER : 1023