Bilişim Dünyası 23 OCAK 2018 / 09:34

Araba, şöförü işe alıyor

Bir Volvo S90 reklamı. En yeni Volvo bu. Sürücü, arabanın önünde bir tabureye oturur. Araba, sürücünün parametrelerini ölçüp biçip, kapı kilidini tak diye açar. Sürücü, koltukta. Ekrana o sırada çıkan yazı: “Yeni Volvo o kadar akıllı ki kendi mülakatını kendi yapar.” Ne mülakatı bu? Bilmiyoruz henüz. Arabanın kumanda konsolunda bir ekran. Ekrandan yükselen ses: Radyofonik, tok, eğitimli, karizmatik bir kadın sesi. “Hoşgeldin Oliver.” Araba, sürücünün adını biliyor. “Mülakata mavi gömleğini giyerek geldiğini görmek, hoş.” Oliver mahçup. “Teşekkürler” diyor o sese. Ekranda, görülmeyen ama duyulan kadın devam: “Gergin misin?” Oliver ne desin? “Eeeh, işte, yani” falan diyor. Kadın: “O halde sana bir piyano müziği çalayım, kendini biraz daha rahat hissedersin.” Ve hop, ekranda Frederick Chopin’den İkinci Noktürn. Oliver, bunu sonuna kadar dinleyecek değil elbette. “İyi geldi, şimdi daha iyiyim.” Kadın, aynı pasif ama kararlı ses tonuyla: “Bunu duyduğuma memnun oldum,” dedikten sonra, biz, izleyici için şaşırtıcı bir soru soruyor: “Ben seni neden şöför olarak kabul edeyim?” Oliver ise şaşırmadan: “Kurslara gittim. Öğrendim.” Kadın devamla: “Pekala. O halde bir test yapalım. Bana elektrik kompresörüm nerede göster lütfen.” Ekrana Volvo’nun –elbette- elektrikli motorunun şeması çıkıyor. Oliver, parmağını ekrana değdirerek, “İşte burası” diyor. “Mükemmel. Şimdi de...” diye yeni soruyu sorarken, konuşmaları duymuyoruz artık. Sonra kadının sesi yeniden: “Sanırım, seni işe alıyorum.”

 

Volvo’nun bu reklamı geçen haftalarda Brüksel Otomobil Fuarı’nda tanıtılan S90 için FamousGrey tarafından tasarlandı: Bu yeni modeli bu fuarda, başka fuarlarda, etkinlik alanlarında kullanacak, galerilere götürecek “teknisyen” sürücülerin iş mülakatını Volvo İnsan Kaynakları değil, bizzat araba yaptı! Yapay zekâ ile tabii- söylemesi artık gereksiz.

 

Arabada kullanılan yapay zekâ algoritması, sürücüyü yüzünden tanıdığı gibi, saptanmış parametrelere göre onun yüz ifadesini, konuşma biçimini, motivasyon ve sosyal becerilerini de değerlendiriyor. Volvo, reklamı LinkedIn’de de yayınlayarak çok geniş bir profesyonel nüfusa yeni modelini –bu yenilikçi yöntemle- tanıtmaya başladı.

ETİKETLER : volvo s90 e-toplum bthaber

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics