Bilişim Dünyası 03 KASIM 2014 / 09:17

Arabayı 4’lemekte fayda var

Herkesin gidecek bir yeri var, ama benzin ateş pahası, bir taraftan uçak bileti pahalı, otobüste yer bulmak da dert. Madem öyle BlaBlaCar’da yol arkadaşınızı bulup, Fransa’da doğan bu sistemle masrafları Alman hesabı paylaşabilirsiniz. Dünyanın birçok ülkesi bunu yapıyor çünkü.

BlaBlaCar, trafikteki fazla araç sayısını azaltmak ve aynı yönde uzun mesafe yolculuk yapacak sürücü ve yolcuları bir araya getirmek üzerine kurulu bir ulaşım paylaşım ağı. 100 milyon dolar yatırım alan BlaBlaCar, yeni gireceği pazar olarak da dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkelerden birisi olan Türkiye'yi seçti. Avrupa’da araç başına düşen kişi sayısı 1.7 iken BlaBlaCar ile paylaşılan yolculuklarda bu rakam 2.8’e çıkıyor. Bu paylaşım ekonomisinin detaylarını ve Türkiye pazarının potansiyelini BlaBlaCar COO’su ve kurucu ortağı Nicolas Brusson ile konuştuk.

BlaBlaCar’ı ne zaman, nasıl bir fikirle oluşturdunuz?

BlaBlaCar’ın doğuşu bir tatile dayanıyor aslında. Kurucumuz Fred Mazzella ailesiyle tatile çıkma planı yaptı. Ama arabası olmadığı gibi, trenlerde de yer kalmamıştı. Yollarda ise aracında tek başına yol alan insanlarla korkunç bir trafik vardı. Bu tablo onda, aynı yöne giden kişilerin aynı araçta buluşması, araçtaki boş koltuğu kullanmak karşılığında da benzin masrafını paylaşması fikrini doğurdu.  Bunu çevrimiçi platformlarda yapmak istedi ama var olan internet siteleri buna sıcak bakmayınca, o da kendi sitesini kurdu. Mazella’nın hayali böyle gerçek oldu. Yani insanları temel alan bir ulaşım ağı ile ulaşımda etkinlik, bütçeler için de daha düşük maliyetli bir yolculuk fırsatı.

Bu yapı hangi ülkelerde kullanılıyor ve bu ülkeleri siz hangi kriterlere göre seçiyorsunuz?

BlaBlaCar, en büyük uzun mesafe sürüş paylaşım topluluğu. Küresel bazda 10 milyonu aşkın üyesi var. İngiltere’den Rusya’ya 13 ülkede bu yapı kullanılıyor. Sürüş paylaşımı bu ülkelerde gerçek bir ulaşım alternatifi halini aldı. Benzinin yüksek bedeline karşı paylaşım, ulaşım maliyetlerini aza indirme isteği ve internet bağlantı kullanımının artması da bu gelişimde pay sahibi. Araçta sürücü de olsanız, gideceğiniz yöne boş bir araç bekleyen yolcu da, iki tarafın ortak amacı ortak bir seyahat keyfini paylaşmak. Aktif bir topluluk oluşturmayı, insanların burada aradıkları gibi bir yol arkadaşı bulabilmesini başardığımıza inanıyoruz. Yeni pazarlarda aktif üye tabanı oluşturmak ve bunu da hızlı yapabilmek konusunda deneyimliyiz. Bu birikimi Türkiye pazarında da kullanacağız.

Masraf paylaşımı nasıl oluyor ve farklı ülkeler, onların farklı para birimleri söz konusu olduğunda nasıl bir fiyatlandırma politikası uyguluyorsunuz?

BlaBlaCar ile her yolculuk için mesafe tabanlı fiyat önerileri yapıyoruz. Böylece yolcu başına fiyatın tüm taraflar için adil olmasını sağlıyoruz. Yolcu başına fiyat, yolculuğun toplam maliyeti ile eşit paylaşıma dayanıyor. Bu bedelin temelinde kaç km yol alındığı, tahmini yakıt tüketimi gibi kriterler baz alınıyor.

Türkiye’de araç sahipliği oranı yüksek ve insanlar özellikle büyük şehirlerde araçlarında tek başlarına bir yerlere gitmeyi tercih eder. Bu eğilim ışığında Türkiye pazarında BlaBlaCar’ı pazarlamada nasıl bir stratejiniz olacak?

Türkiye’de yakıt bedeli dünyanın en yüksek seviyelerinde seyrediyor ve bu da uzun mesafe araç paylaşımında potansiyeli artırıyor. Burada tasarruf odaklı bir ulaşım çözümü ortaya koyuyoruz ve sürücüler de bu maliyeti paylaşmaya istekli. Türkiye şehirlerarası seyahat fırsatları sunuyor. Çünkü otobüsler nispeten yavaş ve kaza riski var, uçak biletleri de pahalı. Buna karşılık Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde mobil cihaz kullanım oranı yüksek. Genç, bağlantısız olmaya dayanamayan bir kitle var. Bu da Türkiye pazarı için bize umut veriyor.

BlaBlaCar üyeleri tüm Türkiye’ye seyahat etme imkanına sahip olacak. Örneğin müşteri ziyareti için İstanbul’dan Ankara’ya giden bir satış temsilcisi kendi aracında tek başına bu yolu almak yerine, aynı yöne giden bir kişiyle yakıt başta olmak üzere masrafı paylaşabilir. Sonuçta masraflara karşı duyarlılık ışığında bu, iki taraf için de kazan-kazan stratejisi demek. Türkiye’deki yolcular için fiyatları şöyle örnekleyebiliriz: İstanbul – Ankara 35 TL, İstanbul – Eskisehir 25 TL, İstanbul – Çeşme 52 TL, Ankara – Adana 38 TL gibi…

2014 yılı nasıl geçiyor ve 2015 yılı planlarınız neler?

13 ülkede 10 milyondan fazla üyemiz var ve hizmete kaydını yaptıran yeni üyeleri baz aldığımızda, yıllık bazda yüzde 200 büyüdük. Her bir büyük pazara girişimizde, bu rakamlar da artar. Yeni pazarlarda izlediğimiz büyüme stratejimiz küresel ölçekte başarılı olduğumuzu gösteriyor. Bunun son örneğini 2014 başında giriş yaptığımız Rusya pazarında gördük. Uzun mesafe seyahatlerde paylaşım felsefesiyle 2015 yılında da büyümeyi sürdürmek istiyoruz.

Başka hangi ülkeler gündeminizde?

Küresel bazda karayolu ulaşımı ile öne çıkan tüm büyük pazarları keşfedeceğiz. İlerleyen dönemde büyüme için Güney Amerika ve Hindistan gibi potansiyeli yüksek pazarlar gündemimizde. Ama gelecek birkaç ay için ana odağımız Türkiye pazarında başarı olacak.

 
ETİKETLER : 994

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics