Bilişim Dünyası 22 KASIM 2015 / 11:50

Araç, mobil cihazla buluşuyor

Elektronik tasarım otomasyonu çözümleri ve danışmanlık hizmetleri ile otomotiv sektöründe çözümler sunan CDT, araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinin gelişimini de izliyor. Android’in araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinde etkisinin artacağına işaret eden CDT Genel Müdürü Alpay Göğüş’e göre, Android tabanlı akıllı telefonların ‘üst düzey bir bilgi sistemi’ olarak kabul edilmesi halinde, araç ile bağlantılı olması da aynı şekilde mümkün olabilir. Bu yaklaşımı benimseyen şirketlerin oluşturduğu “Car Connectivity Consorsium” yapısının, telefon ekranlarının konsol ekranında görünmesi amacıyla yoğun çalışmalar yaptığı bilgisini veren Göğüş, ekledi: “Temsilcisi olduğumuz Mentor Graphics gibi pek çok bilgi sistemi platform sağlayıcısı da konsol ekranının ince istemci monitörü gibi davrandığı ama uygulamaların doğrudan akıllı telefon üzerinde çalıştığı bu yapıyı destekleyici çözümler üretiyor.”
 
Yeni arayüz öğrenmeye gerek yok
Bu gelişmelerin en büyük avantajı; araç yaşlansa bile telefon bağlantı teknolojisinin geçersiz kalmaması, ayrıca kalıcı olarak sabitlenmiş sistemlerde tasarım ve bakım hizmetlerinin sağladığı uygun fiyat imkânı ve ortak kullanılan ya da kiralanan araçlar. Yani, Göğüş’ün de belirttiği gibi, akıllı telefon, bağlandığı aracı anında kişiselleştireceği için her seferinde yeni bir arayüz öğrenmek durumunda kalınmayacak. “Akıllı telefonu bilgi sistemine entegre etmenin diğer avantajı da Android araç modu” diyen Göğüş, şu eklemeyi yaptı:
“Bu Android telefonu GPS navigasyon, sesli kontrollü komutlar ve araç bağlantı listesi gibi özel uygulamalara çabuk erişim sağlayacağı için daha iyi bir yol arkadaşı haline dönüşür. Akıllı telefonlar ile araç içi bilgi sistemleri arasındaki bu uyumlu gelişmeler, kullanıcıları rahatlatacak.”
 
 
ETİKETLER : 1047

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN