Bilişim Dünyası 01 OCAK 2012 / 16:04

Aramayı kolaylaştıran formüller

Yandex Türkiye’nin Türkçe ve İngilizce dil yapısına uygun olarak sunduğu, ücretsiz site içi arama hizmeti olan Yandex Özel Arama, kullanıcılara web sitelerinde aradıklarını bulma kolaylığı sunuyor. http://ozel.yandex.com.tr linkinden ulaşılabilen Yandex Özel Arama, site içeriğine göre arama önerileri getirip, yazım hatalarını da gidererek arama sorgularının doğru yapılmasına yardımcı oluyor. Sistem, kullanıcıların sitede daha hızlı arama yapmasına imkan sunuyor. Yandex Özel Arama hizmeti, bu kapsamda arama sorgularının istatistiki verilerini de analiz ediyor. Uygulama, sitede en çok sorgulanan terimleri de web sitesi yetkililerine bildiriyor.
Yandex Özel Arama servisinde arama kutusunu web sitesine yerleştirmek için site içi arama yapılacak sayfalara Yandex’ten alınan özel bir kodu eklemek yeterli. Arama sonuçlarının site alanı içindeki sayfalarda listelenmesi, kullanıcıların aradıklarını siteyi terk etmeden bulmasına olanak sağlıyor. İnternet sitelerinin genel tasarımına uygun olarak da ayarlanabilen servis ile arama sonuçları sitelerin genel tasarımına uygun bir şekilde listelenebiliyor.
Aramada kritik detaylar
Site içi aramanın iyi ayarlanmasının, internet kullanıcıları için çok önemli olduğuna işaret eden Yandex Türkiye Ürün Müdürü Alisher Hasanov, ancak arama fonksiyonunu gerektiği gibi düzenlemenin kolay olmayabileceğini vurguladı. Hasanov, bu tabloda Yandex’in, yeni çözümüyle web sitesi yetkililerinin işini kolaylaştırdığını söyledi.
Yandex Türkiye’nin indekslediği internet sitelerinin webmaster’ları ücretsiz bir hizmet olan Yandex Özel Arama’yı hemen kullanmaya başlayabilirler. Yandex dizinine henüz eklenmemiş sitelerin webmasterları ise Yandex Webmaster hizmetine başvurarak web sitelerine kolayca yerleştirilebilen Yandex Özel Arama hizmetinden yararlanabilir.
ETİKETLER : Sayı:852
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN