Bilişim Dünyası 02 ŞUBAT 2015 / 09:29

Arcserve yeni ufuklara yelken açtı

Kısa sürede önemli büyüme hedeflerine sahip şirket, CA’den ayrılışının ardından Türkiye’deki iş ortaklarıyla buluşurken, kanalı büyüteceğinin sinyallerini verdi.

Veri koruma yazılımlarıyla bilinen Arcserve, CA’den ayrılışının ardından yeniden oluşturduğu marka stratejisiyle öne çıkıyor. Veri yedekleme ve iş kritik, yapılandırılmamış verilerin kurtarılması gibi konularda uzmanlaşan şirketin 1996’dan bu yana ilk kez kendi ayakları üzerinde durma öyküsünün nasıl ilerleyeceği merakla bekleniyor.

Dünya çapında 7 bin 500 satıcısı bulunan Arcserve, daha kârlı bir süreçte büyüyebilmek için CA’den ayrı hareket edecek. Ayrılık haberinin öncesinde Tümleşik Veri Koruma pazarına giriş yapan şirket, Türkiye’de de yeni çözümünün detaylarını iş ortakları ve müşterileriyle paylaştı.

Arcserve Birleşik Krallık, İrlanda, İskandinavya ve Güney Afrika’dan Sorumlu Satış Direktörü Giovanni Goduti, ile Arcserve’ün yeniden yapılanması ve Türkiye’deki durumu hakkında sohbet ettik. Daha önce EMC’de depolama ve yedekleme alanında kanal yönetimi konusunda uzmanlaşan Goduti, 4 yıldır CA’in bir parçası olan Arcserve’de görev alıyor. Goduti, sözlerine Arcserve’ün ayrılışı ve önümüzdeki dönemdeki hedefleriyle ilgili bilgi vererek başladı:

“Arcserve şu anda tamamen bağımsız bir şirket halini aldı. Yatırım şirketi Marlin Equity Partners tarafından yatırım alan Arcserve, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 5 katına çıkmayı hedefliyor. Çok fazla rekabetin olduğu bir piyasadayız ancak birçok büyük kurumun yanı sıra KOBİ’lerle birlikte birçok müşteri var.”

UDP çözümü öne çıkıyor

Günümüzde şirketlerin veri koruma konusunda birçok farklı ürünü kullandığını dile getiren Goduti, bu durumun yazılımlar arası iletişimsiz nedeniyle sorunlara yol açtığını bildirdi. Arcserve’ün vizyonuyla ilgili bilgi veren Goduti, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Sunduğumuz Tümleşik Veri Koruması (UDP) çözümü ile ayrı ayrı ürünleri kullanarak bir araya getirmeye gerek kalmıyor. Bu durum hem maliyet avantajı sağlarken hem de yedekleme ya da felaket kurtarma sürecinin oldukça kolaylaşmasını sağlıyor.”

ABD’de yeni bir merkez açtıklarına değinen Goduti, yüzlerce kişinin işe alındığını, CA’den ayrılma sonrasında 500 kişinin şirket bünyesinde kaldığını söyledi. Goduti’nin verdiği bilgilere göre, 40 binden fazla son kullanıcıya giden şirket 50’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. “Aslına bakarsanız biz bir girişimiz. Tabii rakamlar da gösteriyor ki oldukça büyük bir girişimiz” diyen Goduti, iş ortaklarına olan bağlılıktan söz etti:

“CA’deyken genellikle büyük müşterilerle daha sıkı bir bağ kuruluyordu ve doğrudan kendilerine ulaşılıyordu. Arcserve olarak kanala olan bağlılığımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Zira iş ortaklarımız bizim için çok önemli. Örneğin Türkiye’de birçok iş ortağımız yer alıyor ve bu iş ortaklarıyla daha çok KOBİ’lere ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrılığın ardından gereksiz alanlardan kurtulup Türkiye gibi önemli pazarlara yatırım yapabilecek fırsatı bulduk.”

Türkiye’de yerelleşmeye önem veriyoruz

Arcserve’ün Türkiye’de çok iyi bir momentum yakaladığını dile getiren Goduti, “Türkiye’de yeni bir kişi görevlendirerek iş ortağı ve dağıtım kanallarındaki ilişkinin geliştirilmesini hedefliyoruz. Böylece daha fazla yerelleşmek de istiyoruz. Bunun yanında elbette yetkin teknik ekibimizle uzaktan destek de vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Ayrılığın ardından Arcserve’e Türkiye’deki bakış açısını sorduğumuz Goduti, “25 yılı aşkın süredir hizmet verdiğimiz için sadece Türkiye’de değil birçok ülkede markanın konumu çok güçlü. Arcserve UDP ile de bu marka algısını artırdık bana kalırsa” yanıtını verdi. Goduti, sözlerini Türkiye pazarına bakış açısını anlatarak sonlandırdı:

“Türkiye çok hızlı büyüyen bir ülke ve kesinlikle yatırım yapılması gerekiyor. Buradaki yerel kaynaklara inancımız çok fazla. Dürüst olmak gerekirse Türkiye’deki gelirimizi kısa sürede 2 katına çıkarabileceğimize inanıyorum. Tabii adımlarımızı atarken dikkatli davranarak hiçbir şeyi aceleye getirmek istemiyoruz. Piyasayı yeterince anlamak için sürekli çalışıyoruz.”

Arcserve, PBBA pazarına giriyor

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında duyurduğu Arcserve Tümleşik Veri Koruması (UDP) ürünü ile öne çıkan şirket, amaca yönelik yedekleme cihazı (PBBA) pazarına girmeye hazırlandığını duyurdu. Tek bir cihaz ile tümleşik veri güvenliği sağlama amacıyla hareket eden Arcserve, büyük kurumların yanı sıra KOBİ’leri hedefliyor.

Bu alanda çalışmalar yürüten IDC’nin yaptığı açıklamaya göre, PBBA pazarı 2014 yılında 3,4 milyar dolara erişti. Türkiye gibi piyasanın çoğunluğunu KOBİ’lerin oluşturduğu ülkeler Arcserve için büyük önem taşıyor.
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics