Bilişim Dünyası 15 TEMMUZ 2013 / 08:08

Art Sistem hem tablet hem güvenlik sektöründe hızla ilerliyor

Markalaşmaya verdiği önemle birlikte Art Sistem, büyüyen tablet pazarında iddiasını artırırken, 3 yıldır bünyesine kattığı güvenlik ürünleriyle orta ve büyük ölçekli şirketlere hitap ediyor.

2004 yılının son çeyreğinde kurulan Türkiye’de bilgisayar bayilerine uluslararası markaların ürünlerinin dağıtımını sağlayan Art Sistem, 2011 yılında Türkiye tablet pazarına ‘Artes’ markasıyla girdi. Art Sistem Genel Müdür Yardımcısı Metin Aydoğdu 2010 yılının Art Sistem için neden dönüm noktası olduğunu şu sözlerle anlattı:
“2010 yılında ürün portfoyümüze güvenlik ürünlerini de kattık, hızla büyümeye devam ettik. Her yıl yüzde 25-30 oranında büyüme kaydediyoruz. İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması’nda son 3 yılda en hızlı büyüyen şirketler arasında 20’nci sırada yer aldık. Bir basamak daha yukarı çıkmak, her anlamda hem kendi direk sattığımızı ürünlerde hem de bayi satışlarında müşteri memnuniyetini artırmak için yeni çözümler üretmeye çalışıyoruz.”
Aydoğdu’nun belirttiğine göre, bayi müşterilerinin memnuniyetini artırmak için Mayıs ayından itibaren son kullanıcının ürüne daha kolay ulaşmasını sağlayacak, rahat ödeme seçenekleri sunan ve servisteki ürününü kolaylıkla takip edebilmelerini sağlayan bir web sitesi oluşturmuşlar. Artes markalı ürünlerde sorun yaşandığında son kullanıcıya kolaylık sağlamak için Art Sistem sorunlu ürünü kullanıcıdan kargoyla kendi teslim alıyor. Aydoğdu serviste ürünlerin bekleme süresi ile ilgili de hassasiyetlerine şu sözlerle dikkat çekti: “Ürünün serviste bekleme süresini 2.8 güne düşürdük. Hızlı ve kolay ulaşım sağlayacak yöntemler geliştiriyoruz.”

“Tablette en ucuzu değil kaliteliyi satmaya odaklıyız”
Artes’in pazarda en bilinen ürünleri arasında tabletler geliyor. Tabletin geleceği ile ilgili Aydoğdu, “Tabletteki başarılı imajımızı kaliteye bağlıyoruz, çünkü Çinli üreticilerle çalışan markalar ciddi sorunlar yaşadı. Artes olarak doğru üreticiyle çalışmamız bize artı kattı. Fiyatlarımız ortalamanın üzerinde. En ucuz ürünü değil kaliteli ürünü satmaya odaklandığımızdan ürünlerimizde az sorun yaşanıyor. Müşteri memnuniyeti açısından çok önemli, satışlarımıza da yansıyor.”

Akıllı telefon ve tablet yarışıyor
Aydoğdu, bilişim pazarındaki dengelerle ilgili ise şunları ekledi: “Tabletler akıllı telefona, melez dizüstü bilgisayarlar ise tabletlere rakip olarak çıkartıldı. Buradaki önemli unsur tabletin hem akıllı telefondan hem de melez dizüstü bilgisayardan daha ucuz olması. Melez dizüstü bilgisayarın fiyatı yüksek, akıllı telefonun ise ekran boyutu yetersiz kalabiliyor. Oysa tablet ile 10 inçe kadar dizüstü bilgisayarda kullanabileceğiniz uygulamaları, işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Akıllı telefon kullanımı artmaya devam edecek çünkü telefon kullanıcıların hala yüzde 40’lık bir kesimi akıllı telefon kullanıyor.”
Gelecekte en çok hangi cihaz kullanılacak sorusuna ise Aydoğdu, “Tablet ekran boyutu ile akıllı telefonların önünde, dizüstü bilgisayarlara göre de taşıması kolay ve hafif. Gelecekte hangi cihazın en çok kullanılacağı net olmasa da şu bir gerçek her şey paneller üzerinde yapılacak. Esnek, katlanabilir paneller tasarlandı. Bu konuda çalışan çok fazla şirket var ancak ticari boyutu düşünüldüğünde bu teknolojilerin son kullanıcıya ne zaman sunulacağı henüz net değil.”
Aydoğdu tablet alırken dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili şunları söyledi:
“Tablet pazarı son 3 yılda hızla büyüdü, büyümeye de devam ediyor ancak bu hızlı büyümeyle birlikte birtakım olumsuzluklar yaşandı. Pazara çok fazla ürün sunuldu, kalitedeki sorunlardan dolayı hizmet kalitesi de düştü. Sadece Artes markası olarak bizim pazara sunduğumuz 3 farklı boyut için 12 farklı model bulunuyor. Son kullanıcı tablet seçerken amaca uygun cihaz seçmeli. Oyun oynayacaksınız tek çekirdekli 7 inç bir tablet yerine çift çekirdekli 10 inç bir tablet almak sizi daha çok memnun edecektir.”
Bayilerin dışında perakende zincirlerde de bu yıl satışa başlayan Artes’in toplam satışında çevrimiçi satışların oranı yüzde 40’a yakın.
Öte yandan Aydoğdu‘nun belirttiğine göre 2010 yılında ‘Uranium’ markası ile güvenlik sektörüne giren Artes, ürün portföyüne yeni kattığı Tayvan menşeili markalarla hızla büyüme gösteriyor, güvenlik ürünü satışları geçen yılın büyüme oranının yüzde 30 üzerinde. Güvenlik sektöründe ya çok küçük ölçekli ya da üst segmentte yer alan ürünlerin bulunduğunu söyleyen Aydoğdu, Art Sistem’in bu boşluğu dolduracağına inandıklarını belirtti.
ETİKETLER : Sayı:930

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics