Bilişim Dünyası 30 EKİM 2011 / 11:29

Artan genişbant talebi LTE ile karşılanacak

Mobil cihazların gelişimiyle sürekli iletişim halinde kalma isteği, ortaya dev bir internet talebi çıkardı. Şimdi artan talebi karşılamak için yeni teknolojiler deneniyor. İlk sırada da LTE geliyor.
Küresel Mobil Sağlayıcılar Birliği (Global Mobile Suppliers Association -GSA) Başkanı Alan Hadden, dünyada mobil eğilimlerin ne yöne doğru gittiği konusunda bilgi verdi.
Hadden’ın verdiği bilgilere göre; bugüne kadar HSPA en hızlı gelişen mobil iletişim sistemiydi. HSDPA, HSUPA, HSPA+ ve LTE’nin ilk ticari sistemin piyasaya sürülmesinden sonraki 6-12 aylık operatör taahhütlerini karşılaştırdığımızda, LTE’nin bugüne kadarki en hızlı gelişen mobil iletişim sistemi teknolojisi olduğu ortaya çıkıyor.
Bugüne kadar piyasaya 161 LTE uyumlu kullanıcı cihazı piyasaya çıktı. 6 ayda yüzde 155 artış ile 45 tedarikçi sayısına ulaşıldı. LTE teknolojisi şu anda USB modemler, modüller, PC kartları, yönlendiriciler, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden sunulabiliyor. Dünya geneline bakıldığında USB modemlerin yüzde 63 ile LTE teknolojisini sürüklediği görülüyor.
2016 yılında toplam mobil pazar hacminin bütün teknolojiler hesaba katıldığında 8.3 milyar aboneye ulaşması bekleniyor. LTE üzerinden alınacak hizmet gelirlerinin de
2015 yılında 200 milyar doları geçmesi öngörülüyor.
ETİKETLER : Sayı:844

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics