Bilişim Dünyası 28 HAZİRAN 2010 / 09:51

Artık hukuk müşavirlerinin de yazılımı var

Türkiye’de Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) ile birlikte bilişim uygulamalarının en yoğun olarak kullanıldığı alanlardan birisi hukuk sistemi. Hukuk sisteminde kamuda önemli bir görev üstlenen Hukuk Müşavirliği de Ondata tarafından geliştirilen “Hukuk Bilgi Sistemi” ile bu alandaki boşluğu doldurmayı hedefliyor.
Ondata Genel Müdürü Osman Yalçın, kamu kurumlarında hukuk müşavirlerinin kullanabileceği bir yazılım hazırladıklarını; avukatlık ve idari alanda gelişmiş uygulamalar olmasına karşın hukuk müşavirliğinde böyle bir uygulamanın bulunmadığını belirtti. Gelen talepler doğrultusunda terzi gibi ihtiyaçlara yönelik yazılımlar hazırladıklarını belirten Yalçın, Hukuk Müşavirliği bilgi sisteminin de böyle bir ihtiyaçtan dolayı hayata geçtiğini söyledi.
UYAP ile bilgi alışverişinde bulunabilen ve web tabanlı tek bir sistem ile hukuk müşavirlerinin avukatlara görev atamalarını, davaların takibini, yetkilendirme ile görev paylaşımının sağlandığını belirten Yalçın, aynı zamanda davaya atanan avukatların hangi davalarda başarılı olduğunu; buna göre görev atamalarının yapılabildiğini ve bütün yapılan çalışmaların raporlandırılabildiğini ifade etti.
Projenin yüzde 85’inin tamamlandığını ve ilk olarak Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu ile birlikte uygulamaya alacaklarını aktaran Yalçın, “Projedeki bir başka önemli nokta ise “Hukuk Bilgi Sistemi” üzerinden çıkacak bilgi paylaşılabilecek. Daha önce kağıt ortamında olan bilginin çok anlamı yoktu. Elektronik ortamda olacak artık bu bilgi hem hukuk müşavirlerinin önüne hem de ilgililerin önüne sonuçları ve çıktıları sunacak” dedi.
Kamu adına çok önemli bir kazanım olacağına inandıkları “Hukuk Bilgi Sistemi”ni üst kurullara şu an sunduklarını ifade eden Yalçın, hedeflerinin tüm bakanlıklara, belediyelere ve genel müdürlüklere de taşımak olduğunu belirtti.
ETİKETLER : sayı:777

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics