Bilişim Dünyası 06 ARALIK 2015 / 18:02

Arttırılmış gerçeklik teknolojileri geleceği şekillendirecek

Dünyayı değiştirecek şirketler listesinde 19. sırada yer alan Blippar’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ambarish Mitra, Türkiye Bilişim Vakfı’nın misafiri oldu.
Etkinlikte sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojiler üzerine odaklanan Ambarish Mitra, sanal gerçeklik ve görsel keşif teknolojilerinin iletişim ve pazarlama dünyasında kullanılmaya başlanmasıyla birlikte iletişim ve pazarlama yöntemlerini ne yönde değiştirdiğinden söz ederken, bu teknolojilerin insanların yaşantısında köklü bir değişim sürecini başlattığını belirtti.

Son araştırmalara göre, 2020 yılında tahmini 100 Milyar Dolara ulaşacak olan artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik pazarına ilgi hızla artıyor. Artırılmış ya da zenginleştirilmiş gerçekliğin geleceği son derece parlak, cep telefonlarımızda ve bilgisayar oyunlarımızda yerini şimdiden aldı bile. Google, Facebook, Samsung, Oculus gibi dev şirketlerin artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik alanında yaptığı yatırımlar da hızla ve katlanarak artıyor. 

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gördüğümüz dünyaya ek bilgiler, referanslar ve multimedya sağlayabiliyor. Eğitimden, perakendeye pek çok sektörde kullanılan teknolojilerle şimdiden hem ülkemizde hem de Avrupa’nın birçok ülkesinde ciddi pazarlar oluşmaya başladı.  Henüz dünyada örnekleri oldukça az olan bu uygulamalarda, markalar için de bu pazarda ciddi fırsatlar var;  bu yüzden  bu alana yatırım yapmak için hem global hem de yerel pazar anlamında büyük fırsatlar bulunuyor. 
ETİKETLER : 1049

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics