Bilişim Dünyası 03 HAZİRAN 2012 / 15:11

Aselsan’dan Kazakistan’da proje

Kazakhstan Engineering (KE) şirketi ile Aselsan arasında,  Kazakistan’da stratejik iş birliğinin kapsamının genişletilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Kazakhstan Engineering Başkanı Bolat Smagulov ile Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman anlaşmayı Kazakistan Cumhuriyeti Başbakanı Kerim Massimov ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan şahitliğinde imzaladı. 23 Mayıs Çarşamba günü Astana’da gerçekleştirilen Kazakistan-Türkiye İş Forumunda imzalanan anlaşma kapsamında Kazakistan’da, zırhlı araçların atış kontrol sistemlerininin modernizasyonu, helikopter aviyonik sistemlerinin modernizasyonu ve haberleşme  cihaz ve sistemlerinin üretimi yapılacak. 2010 yılında yapılan ilk anlaşma ile Aselsan ürünü Hava Savunma Sistemleri ile Stabilize Silah Platformları ve Termal Nişangah Sistemlerinin, Kazakhstan Engineering bünyesinde yer alan fabrikalarda ortak üretimi ve zırhlı araçlara bütünleştirilmesi konusunda mutabakat sağlanmıştı.
Halihazırda Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) haberleşme alanında çözüm ortağı olan Aselsan, Leopard 1 ve Leopard 2 tanklarının atış kontrol sistemlerinin de modernizasyonunu gerçekleştirdi. Aselsan, TSK envanterinde yer alan 11 farklı tip helikopterin de aviyonik modernizasyonunu başarı ile tamamladı.
Anlaşma kapsamında Kazakistan ihtiyaçlarına ilave olarak bölge ülkelerinin ihtiyaçları için de üretim yapılması da hedefleniyor.
ETİKETLER : Sayı:874

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics