Bilişim Dünyası 16 NİSAN 2016 / 11:38

Ata Online yatırım mühendisliğine devam ediyor

Türk sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunmak için 1991 yılından bu yana çalışmalar gerçekleştiren Ata Online, varlık yönetimi, nakit yönetimi, münferit hisse yönetimi ve emeklilik fonları gibi konularda sahip olduğu uzmanlıkla şirketlere ve kurumlara destek vermeye devam ediyor.
 
1991 yılında İstanbul’da kurulan ve Türkiye’nin ilk online sermaye piyasaları aracılık işlemlerini başlatan Ata Online,  dijitalleşme süreci ile beraber kurumlara, şirketlere ve bireylere çok daha kaliteli bir hizmet sunarken, yatırım süreçlerine değer katmayı amaçlıyor. Ata Online Genel Müdür Sarp Demiray ile Ata Online’ın geçirdiği dijitalleşme sürecini, sektördeki son durumu ve Ata Online’ın son dönem projelerini konuştuk.
 
İlk olarak Ata Online’ın dijitalleşme sürecinden bahsedebilir misiniz?
Türkiye’de yatırım işlemlerinde, çevrimiçi taraftan gelen payın yüzde 22-23 bandında seyrettiğini gözlemliyoruz. Ata Online’a baktığımızda ise toplam işlem hacmimizin yüzde 80’inin çevrimiçi taraftan geldiğini görüyoruz. Merkeze dijital bir servis modelini yerleştirmemizin yanı sıra “online” iş süreçlerine sahip bir şirket olarak, müşteri kazanım süreçleri servislerin düzenlemesi gibi işlemler sayesinde son dönemde kullanıcı sayımızı gözle görülür bir şekilde artırdık.
Müşteri odaklı politikamız ile beraber müşterilerin kullandığı ve tercih ettiği platformlar üzerinden onlara ulaşmayı sürdürüyoruz. Son dönemde Periscope ile yaptığımız yayınlar da bunun örneklerinden sadece bir tanesi. Bunun yanı sıra sosyal medya üzerinde de oldukça etkin bir yapıya sahibiz. Bu platformlarda genel görüşlerimizi, araştırma sonuçlarımızı paylaştığımız gibi kısa vadeli alım-satım önerilerimizi de yatırımcılara yine sosyal medya platformlarımız üzerinden aktarıyoruz. Yatırımcılara sunduğumuz bu önerilerin yüzde 70 başarı oranına sahip olduğunu da belirtmek isterim.

Bu noktada kurumlara, şirketlere ve bireylere sunduğunuz yeni nesil hizmetlerinizden söz edebilir misiniz?
Hızlı Emir konsepti ile yatırımcılarımıza hızlı, kolay ve anlaşılır bir şekilde kısa vadeli alım-satım önerilerimizi ulaştırmak istiyoruz. Yatırımcılarımızın konumlarından bağımsız bir şekilde gelen yatırım fırsatlarını kaçırmamalarını sağlayan Hızlı Emir uygulaması, yatırımcıların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Yatırımcılara kısa mesaj ya da e-posta yoluyla gönderilen “kullanıcıyı hatırlayan” özel bağlantılar aracılığı ile yatırımcılar sadece birkaç dakika içerisinde yatırımlarını gerçekleştirebiliyorlar.
Ata Online olarak piyasanın “sığ” kalmaması için sunduğumuz hizmetleri tabana yaymanın önemine inanıyoruz. Bu noktada özellikle sosyal medya hesaplarımız ve müşterilerin tercih ettiği Periscope, Whatsapp gibi uygulamalar üzerinden onlara ulaşarak, yatırım ve diğer finansal konularda destek veriyoruz.

Ata Online’ın ilerleyen süreçteki planlarından söz edebilir misiniz?
Kurduğumuz yeni dijital yapı içerisinde yatırım koçlarımız büyük önem taşıyacak. Yatırımcılara hem kısa hem de uzun vadede finansal danışmanlık verecek olan yatırım koçlarımız ilerleyen süreçte sahip olacakları koçluk belgeleriyle yatırımcılara çok daha kaliteli ve verimli destek vermeye devam edecekler.
Hızlı Emir ve diğer uygulamalar üzerinde de etkin bir rol oynayacak olan yatırım koçları, her türlü finansal önerini ve tavsiyelerini yeni dijital platformumuz üzerinden verecek. Bunun yanı sıra belirli aralıklarla yatırımcılarla temasa geçecek olan yatırım koçları, yatırımcıları yeni fırsatlar ve yenilikler konusunda da bilgilendirecekler.
Önümüzdeki 4-5 aylık süre zarfında yazılımcı ekibimizin üzerinde çalıştığı önemli uygulamalar ve çözümlerle yatırım ve finans dünyasına destek olmayı sürdüreceğiz.
Bununla beraber küresel çapta revaçta olan “Social Trading” üzerine çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2007 yılında e-Toro adlı şirketin başlattığı yeni nesil sosyal ticaret platformu, temel olarak yatırımcıların bir araya geldiği ve yaptıkları yatırımları takip etmelerini sağlayan bir yapıya sahip. Kullanıcılar bu yapıyla yapılan yatırımları takip edebildikleri gibi, aynı yatırımları da gerçekleştirebiliyorlar. 2 senedir Ata Tradebook adındaki uygulamamız ile hem mobil ortamda hem de masaüstü ortamda yatırımcılarımıza “Social Trading” yapabilme imkanı sunuyoruz. İlerleyen süreçte bu uygulamadan farklı platformlarda da faydalanmak istiyoruz.

Yatırım disiplininin anahtarı: Algo Trading
Piyasalardaki trendler üzerinden otomatik al - sat emirleri üretip uygulayan Algo Trading işlemleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yayılıyor. Bir insana göre çok daha hızlı karar verip hızlıca uygulayan sistem, bu yönleriyle geleneksel yatırım yöntemlerine göre avantajlar sağlıyor.
Ata Online, Algo Trading Hizmetleri ile yatırımcıları, “duygusal” yaklaşımlarından arındırıp, yatırım disiplinine yöneltmeyi amaçladıklarını ifade eden Ata Online Genel Müdürü Sarp Demiray, sözlerine şöyle devam ediyor:
“Sistemin kolay olması, otomatik olması yani işinize ara vermeden ekran başında saatlerce kalmadan işlemlerin otomatik yapılması büyük avantaj. Bu sistem vadeli işlemler piyasasında işlem yaptığı için piyasa yukarı da çıksa aşağı da inse getiri fırsatı sunuyor. Tüm dünyada hızla yatırımlar bu sistemlere yöneliyor. Ata Online’ın geliştirdiği altyapıyla işlemleriniz bilgisayara, internet bağlantısına ve kuruluma gerek kalmadan bulut altyapısı ile kesintisiz gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Algo Trading konusunda uzman Yatırımcı Koçları ile hem teknik konularda hem de yatırım fırsatları hakkında düzenli yakın destek sağlayarak yatırımcıların sürekli yanında yer alıyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics