Bilişim Dünyası 25 MAYIS 2015 / 08:33

Atık yönetiminde gelişme var

HEAT Bilgi Teknolojileri Direktörü Kadir Sığınmış, geliştirdikleri ‘Bütünleşik Katı Atık Yönetimi – HEWIN’in süreçlerini anlattı.

Hexagon Akıllı Teknolojileri’nin ( HEAT) 2013 yılında kurulduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Kadir Sığınmış,  kurumların geleceğine yönelik proaktif katkı sağlayarak, risklerini azaltıp bilgiye kolay ve hızlı erişim sağladıklarına dikkat çekti.  ‘Katı atık yönetim süreçlerine ilişkin yenilikçi yazılım uygulaması geliştirmesi’ başlıklı  ilk projelerinin marka isminin HEWIN olduğunu söyleyen Sığınmış,  “Bu projeyle ilgili olarak 2010 mayıs ayında  gereksinim raporu oluşturuldu. 2013 ocak ayında ise TÜBİTAK’tan Ar-Ge teşviği alındı ve sektörel modüllerin geliştirilmesine başlandı. ‘Bütünleşik Katı Atık Yönetimi’,  son yıllarda atıkların çevreye olan olumsuz etkilerinin farkına varılması, nüfus artışıyla birlikte şehirlerde atıkların depolanmasıyla ilgili oluşan yer sıkıntısı, bilinçsizce yapılan tüketim sonucu artan atık oranı gibi endişelerden dolayı geliştirilmiş bir sistem. Bu alanda çözüm oluşturan firmalar da, çözümlerini katı atık süreçlerinin tamamını dikkate alan bütünleşik sistemler olarak sunamıyor. Ülkemizde henüz çok yeni olan atık bertarafından elektrik enerjisi ve gübre üretme işlemi dünya üzerinde de az sayıda tesiste uygulanıyor. HEAT Bilgi Teknolojileri; otomotiv, atık yönetimi ve enerji sektörlerinin yanı sıra, yatırım yapan danışmanlık ve hukuk firmaları için de özel yazılımlar geliştiriyor” şeklinde konuştu.

Analiz sonunda projenin hangi uzmanlıkları gerektirdiği belirlendi

HEWIN’in Türkiye’de öncü niteliğe sahip olduğunun altını çizen Sığınmış, yazılım uygulamasını bünyesine entegre eden şirketlere hem maliyet hem de süreç takibi açısından katkı sağladıklarını kaydederek “Mevcut durumda uygulanan depolama yönteminin yol açtığı can ve mal kaybı da ortadan kaldırılıyor ve sağlık koşulları açısından daha hijyenik bir altyapı sağlanıyor. Aynı zamanda ürünün yurt dışına satış potansiyeli de söz konusu, bu sayede ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor. Yazılımın geliştirme faaliyetleri için ihtiyaç duyulacak olan teknik uzmanlık alanları konusunda analiz yapıldı. Bu analizde özellikle ürünün kullanıcıya sunduğu özellikler göz önünde bulunduruldu. Analizin sonunda projenin hangi uzmanlıkları gerektirdiği belirlendi. Gerçekleştirilen geliştirme faaliyetlerinin sonunda da hedeflere yüzde 90 ulaşıldı. Ürün, tesislerdeki endüstriyel otomasyon sistemleriyle bütünleşik çalışarak üretim, tüketim ve kalite kontrol bilgilerine otomatik olarak erişip, kullanıcı girişine ihtiyaç bırakmadan, üretim emirlerini oluşturarak stokları yönetebiliyor” açıklamasını yaptı.

HEWIN, CFMD sertifikasını almak üzere başvurusunu yaptı

HEWIN’in sürecini anlatmaya devam eden Kadir Sığınmış, son olarak geldiği noktayı da şöyle aktardı: “İlk kez geçtiğimiz yıl Microsoft Dynamics Zirvesi 2014’te görücüye çıkan HEWIN, bu sefer Microsoft’un en üst düzey akreditasyonu olan CFMD (Certified for Microsoft Dynamics) sertifikasını almak üzere başvurusunu yaptı. Tüm modülleri ve Dynamics AX 2012 geçişini tamamlamış olarak olarak da 5 Mayıs tarihinde düzenlenen Microsoft Dynamics Zirvesi 2015’te sektör profesyonellerine tanıtıldı. Atık yönetimi sektöründe CFMD sertifası almak için başvuruda bulunan Türkiye’deki ilk yazılım firmasıyız. HEWIN Microsoft’un en üst düzey akreditasyonu olan CFMD sertifikasına sahip olmakla birlikte aynı zamanda Microsoft’un uluslararası ürün kataloğunda yer alma hakkına kavuşarak, dünya çapında büyük bir satış gücü elde edecek.”

 
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics