Bilişim Dünyası 07 ŞUBAT 2016 / 13:45

ATM’lerde kontrol merkezde buluşuyor

Cardtek Hardware Solutions tarafından banka dışındaki ATM’ler için geliştirilen Manage ATM; maliyet, merkezi yönetim ve iş gücü avantajları sağlıyor.

Finans kurumlarının operasyon ve uzaktan yönetim konularında yardımcı olan Manage ATM’nin kısa sürede bankalarda yayıldığını belirten Cardtek Hardware Solutions Genel Müdürü Gökhan Koldaş, Manage ATM çözümünün ATM'lerin, kiosk terminallerinin ve veri merkezlerinin uzaktan yönetimi konusunda önemli faydalar sağladığına işaret etti. Hedef ise saha destek hizmetlerini, birçok başlıktaki maliyetleri azaltırken, erişimi ve etkinliği artırmak. Gökhan Koldaş, 2016 yılı hedefleri konusunda sorularımızı yanıtladı:
 
Manage ATM yapısının hedefi nedir? 
Çıkış noktası; uzaktan çözülebilecek bazı problemler için cihazların yanına gitmeden uzaktan çözüm sağlamak. ATM lokasyonuna kurulan, ATM’nin işleyişi ile alakası olmayan, bunun yerine ATM’nin ortamını kontrol eden bir cihaz bu. UPS ve şebeke gerilimlerini, topraklama gerilimlerini, sıcaklık, nem ve ışık şiddetini ölçebiliyor, klimayı, dış aydınlatmayı uzaktan açıp kapatabiliyor, dış aydınlatma arızalarını tanımlayabiliyor. ATM dış ortamını kontrol ve kumanda etmek için kullandığımız gibi, bu yapıyla anahtar, yönlendirici, güvenlik kamerası gibi cihazlarda da bir kilitlenmeye karşılık aç/kapa talimatı verilebiliyor. 
 
Bankalarda geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bankalarda çıkış noktamız; problemleri uzaktan çözmek, ortam hakkında bilgi vermek ve önleyici çözümler sunmak. Ama demo yaptığımız bankalarda fark ettik ki problem daha farklı: Bir sorun var ATM’de, bu bir biçimde bildiriliyor, ama bankalarda ATM ile ilgilenen üç grup, yani ATM operasyon, ağ ve altyapı birimleri arasında bu problem paylaşılamıyor. Bankalar bizden şunu istedi: Bu sorunun üstlenilmesi belli bir zaman alıyor, siz uzaktan bunun kimin problemi olduğunu da saptayabilir misiniz? Bu talep ışığında çalışmalarla yüzde 95 doğrulukla bu beklentiyi yerine getirir hale geldik.
 
Nasıl?
Yine Manage ATM üzerinden. Cihaz üzerinde bir akümüz var ve elektrikler kesildikten, UPS kapandıktan sonra 8 saat kadar o ortam hakkında bilgileri bize topluyor, bunun üzerinden veri aktarabiliyor.  Aydınlatma dışındaki tüm cihazlar UPS’e bağlı ve elektrikler kesilince devreye giren UPS ile ATM bir süre daha çalışıyor. İlk tespit ettiğimiz sorun da elektrik kesildiğinde UPS daha devreye girmeden müşterinin banka kartının içerde kalmasıydı. Böylece çalıştığımız bankalarda yüzlerce UPS'in bypass konumda olduğunu tespit ettik. Bir cihazla ortamın tüm ihtiyaçlarının karşılanması, bu cihazın montajının kolay olması, merkezdeki yönetim altyapısının sektörün ihtiyaçlarına yönelik ve optimize edilmiş olması Manage ATM’de öne çıkan yenilik oldu. Yaklaşımımız da araç yönetiminden ziyade, ‘iş süreçleri yönetimi’ oldu. Yani bu yapı birçok değişkeni takip ediyor ve problemleri net görebiliyoruz. 
 
Alarm yapısı nasıl işliyor?
Alarm yapısında üç kriterimiz var: ATM tipi, alarm tipi ve kullanıcı grubu. Bunların kombinasyonu ile alarmlar üretip, ilgili birimlere ulaştırıyoruz. Bankada altyapı grubu; elektriğin kalitesinden, klimadan ve UPS'ten sorumlu. Ağ grubu; ADSL yönlendirici, anahtar gibi tüm bağlantılardan sorumlu. Operasyon grubu da ATM’nin fonksiyonel olmasından sorumlu. Bu yönüyle bankaya yol haritası veriyoruz. Böylece hem yetki karmaşası olmuyor hem de olası sorunu çözme hızı yükseliyor. Bunu sisteme oturttuğumuz için kişilere gerçek problem alanlarını gösteriyoruz. Elektrik kesildi ama misal, UPS ne kadar zaman sonra devreye girdi, bunu raporluyoruz. Kritik saat eşiğimiz var. Belli süre içinde elektrikler gelmezse bir alarm üretilmesi lazım ki güvenlik sistemi de devre dışı kalacağı için ATM’deki paralar boşaltılsın. Biz de bankayı bu konuda alarm durumuna geçiriyoruz. UPS’in bypass olması ve elektrik kesildiğinde banka müşterisinin kartının içerde kalması sonrası, bir görevli o kartı alıp şubeye teslim ediyor, belli bir sürede şubeden alınmazsa merkeze gidiyor ve iptal ediliyor, sonra yeni kart basılıp gönderiliyor. Bunlar maliyet demek. Biz sorunları oluştuğu noktada çözüyoruz. Değişken bir unsur olan topraklama gerilimini sürekli ölçüyoruz. Alt ve üst eşikler ve bu eşikler için sıçramalar alarm oyarak atanabiliyor ve bunları izliyoruz.
 
Merkezi yazılım ihtiyaca göre geliştirilebiliyor yani.
Evet, merkezi yazılım son denece esnek ve web servisleri üzerinden çalışan, müşterilerin kendi yazılımlarını bu yazılıma entegre etmelerini sağlayabilen bir altyapı. Kurumun jargonuna uygun biçimde tüm objelerin isimleri değiştirilebiliyor. Yani önyüzdeki tüm değişkenler, her bankada o bankanın kullandığı tanımlar oluyor. Önyüzler ise standart ve bazı durumlarda bir bankanın ihtiyaç duyduğunun üzerinde. Bu noktada bazı sadeleştirmelerle bankanın isteğine uygun hale getiriyoruz.  
 
Bu yapı ne zaman kullanıma geçti ve geri dönüşler nasıl bankalardan?
İki yıl oldu ve 4 bankada varız, aceleci davranmıyoruz. Pratik biçimde kurulabilen ve problem yaşadığı zaman aradan çıkartıldığında, hiçbir operasyonu etkilemeyecek bir yapı sunuyoruz. Yatırımın net ve hızlı bir geri dönüşü var. Örneğin hızlı konumlandırıp operasyonel yararı hızlı edinmek, dış aydınlatmada ekonomik avantaj elde etmek, AVM içindeki cihazların akşam 10’dan sabah 9’a kadar kapatılması ile enerji tasarrufu mümkün. Ürünün konumlandırılma süresi kısa ve bu da kurulum maliyetini düşük tutuyor, kurulumdan sorumlu personelin zamanını almıyor. 
 
Dünyanın farklı noktaları, büyük potansiyeller sunuyor
ATM üreticilerinin ilgisi: “Bu yapı SLA seviyesini güçlendiriyor ve bankalar da daha güçlü SLA isterse, ATM üreticilerinin de bu çözüme yönelik ilgisi gelişecektir.”
Yurtdışı planları: “Hindistan’da güzel bir pazarımız var, demolarımızı yaptık. ABD pazarının da potansiyeli yüksek. Azerbaycan’a geçen yıl birkaç ufak ölçekli uygulama sunduk. İran pazarını da hedefliyoruz. Çünkü orada büyük bir potansiyel var. Güney Amerika’da da lokasyonlar birbirinden uzak olduğu için bu çözüm etkili olabilir. Sonuçta mesafe uzadıkça ATM’nin faydası artıyor.”
2016 öncelikleri: “Türkiye’de yüzde 20 pazar payımız var. Rakiplerimiz var, ama biz 2009 yılından beri buna odaklı çalışıyor, sürekli güncellemeler yapıyoruz. Her mühendis arkadaşta birçok fikir var. Bunları geliştirmeye grup olarak önem veriyoruz ve bunun için de Ar-Ge odaklı bütçemiz var. Deloitte Fast 50’de 8’inci sıradaydık, ama bu yıl ilk 5’i hedefliyoruz. Odağımızın ATM olması, uzmanlığı sağlıyor. Yeni çalışmalarımız var ve IoT’ye odaklanıyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics