Bilişim Dünyası 16 OCAK 2016 / 10:32

Autodesk kullandığın kadar öde modeline geçiyor

Autodesk, 31 Temmuz 2016 tarihinden itibaren kalıcı lisans modelini bırakıyor.

Teknolojiyle beraber devir değişiyor, devirle beraber ücretlendirme yöntemleri de farklılaşıyor. Şirketlerin ilk yatırım maliyetlerini ciddi anlamda yükselten bilişim donanımları, bulut teknolojisinin gelişmesiyle beraber yerini kullandığın kadar öde modeline bıraktı. Bununla beraber yazılım firmaları da maliyeti yüksek profesyonel yazılımlarında benzer bir modele geçiş yapıyor. Autodesk de bu firmalardan biri. Autodesk Türkiye Ülke Lideri Murat Tüzüm, firmanın yeni modeliyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Autodesk yazılım lisanslama modelinde bir değişiklik duyuruldu. Bu değişikliği anlatır mısınız?

Autodesk yazılımlarına erişmenin yolları değişiyor. Hali hazırda birçok yazılım sağlayıcısı gibi Autodesk de kalıcı lisans modeli sunuyor ve bu modelde ürünü satın alan şirketler bu ürünün kalıcı olarak sahibi oluyorlar. Fakat yeni lisanslama modelinde “kullandığın süre kadar öde” yaklaşımıyla ürünlerin 3 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık ve 3 yıllık aboneliği yapılarak ürünlerin kullanım hakkı elde edilecek. 

Peki neden böyle bir değişiklik yapılıyor?

Kalıcı lisanslama modeli yaklaşık 30 yılı aşkın bir süredir yazılım üreticisi firmaların pazara sunduğu bir model. Değişen iş yapma modellerinin getirdiği yeni ihtiyaçlara yanıt vermekte zorlanıyor. Örneğin günümüzde proje bazlı çalışma kabul gören bir model. Bu modelde işletmeler 2 senelik bir proje almışlarsa, projenin bitiminden sonra atıl duruma kalacak lisansların satın alma bedelini ödemeyi tercih etmiyorlar. Aynı şekilde günümüzde 1 ila 10 arası çalışana sahip küçük işletmelerin sayısı oldukça fazla. Bu işletmeler büyük ilk sahip olma maliyetini ödeyerek yazılımlara sahip olmak yerine, yaklaşık 1/3’ü oranında indirgenmiş maliyetlerle yazılımlara abone olabiliyorlar.

Bu değişiklik ne zaman yapılacak?

31 Ocak 2016 ve 31 Temmuz 2016 olmak üzere iki önemli tarihimiz var. 31 Ocak’tan sonra Autocad LT, Autocad ve 3D Studio Max gibi tekli ürünlerimizin kalıcı lisanslama modeli sona eriyor ve “kullandığın süre kadar öde” modeline geçiliyor. 31 Temmuz’dan sonra ise Suite ürünlerimiz dahil olmak üzere tüm ürünlerimizde kalıcı lisanslama modeli sona erecek.

Mevcut lisansı olan müşteriler bu durumdan nasıl etkilenecekler?

Hali hazırda kalıcı lisansa sahip olan müşterilerimiz için bir etkisi olmayacak. Ürünlerinin aboneliğini yaparak yine en güncel sürümü kullanmaya devam edebilecekler. 

Autodesk yazılımı kullanıcılarına önerileriniz nelerdir?

Bu değişikliği iyi anlamalarını öneririm. Autodesk Türkiye ile veya yetkin iş ortaklarımız ile iletişime geçerek bu değişikliğin işletmelerine etkilerini ayrıntılı değerlendirebilirler. Eğer ihtiyaçları dönemsel kullanımsa “kullandığın süre kadar öde” modeliyle lisanslara sahip olabilirler. Ya da daha uzun süreli lisans kullanım ihtiyaçları varsa kalıcı lisanslama modeli sona ermeden önce lisanslarını kalıcı olarak satın almalarını öneririm.