Bilişim Dünyası 25 ŞUBAT 2013 / 08:16

Avea 2012 finansal sonuçlarını açıkladı

2012 yılında toplam 3 milyar 475 milyon TL gelire ulaşan Avea, 2012 yıl sonunda abone sayısını 13,5 milyona yükseltti.

GSM operatörü Avea, 2012 yılı sonu sonuçlarını Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani ve Avea CEO’su Erkan Akdemir’in katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıkladı. Erkan Akdemir’in paylaştığı rakamlara göre geçmiş yıllardaki büyüme eğilimini 2012’de de sürdüren Avea, 8. yılında 7 farklı alanda tarihinin en yüksek başarısına imza attı.
Sözü edilen 7 alan toplam gelir, abone sayısı, mobil internet geliri, mobil internet kullanıcı sayısı, abone başına gelir, akıllı telefon penetrasyonu ve EBITDA olarak sıralanıyor (EBITDA, yani daha çok bilinen Türkçe kısaltmasıyla FAVÖK, şirketin vergi, amortisman, faiz gelir ve giderlerinden bağımsız olarak operasyonlarından gerçekte elde ettiği kar tutarını simgeliyor).
Avea’nın 2012 performansına dair öne çıkan bazı rakamlar şöyle:
• Avea’nın toplam gelirleri geçen yıla oranla yüzde 13’lük artışla 3 milyar 475 milyon TL’ye, EBITDA’sı yüzde 28 artışla 486 milyon TL’ye yükseldi.
• Toplam abone sayısı yüzde 6 artarak 12,8 milyondan 13,5 milyona yükseldi. 2012 net abone kazanımı 728 bin oldu.
• 2012 yılında abone başına ortalama konuşma süresi 341 dakikaya yükseldi. Faturalı abone sayısı yüzde 6 artış göstererek 6 milyona yükseldi. Bu rakam Avea abonelerinin yüzde 44’ünün faturalı olduğu anlamına geliyor.
• Abone başına gelirini (ARPU) 21,6 TL’ye çıkaran Avea, bu artışla tarihinin en yüksek gelir seviyesine ulaştı.
• Avea’nın mobil internet gelirleri bir önceki yıla oranla yüzde 79 artarak 392 milyon TL’ye yükseldi. Mobil internet kullanıcı sayısı yüzde 30 artarak 4.8 milyona çıktı.
• Avea abonelerinin akıllı cihaz penetrasyonu 8 puan artarak yüzde 24 oldu.

Akıllı cihazlar büyümeyi getiriyor
Avea’nın toplam cihaz pazar payının son açıklanan Kasım ayı satışlarına göre 2 yılda 4 puan artarak yüzde 18’e yükseldiğine dikkat çeken Akdemir, “Mobil internet gelirlerindeki artışa paralel olarak akıllı cihaz satışındaki ve penetrasyonundaki yükselme eğilimimizi bu yıl artırdık. 2010 yılında yüzde 11 olan akıllı cihaz penetrasyon oranımız 2012 sonunda yüzde 24’e yükseldi. Grup sinerjimizle mobil modem pazar payımızda da 7 puanlık bir artış kaydettik. Modem pazar payımız Ekim sonuçlarına göre yüzde 28’e yükseldi” dedi.

M2M’de vergiler kalktı, pazar büyüyecek
Makineden makineye iletişim (M2M) alanında pazar büyüme oranını 2’ye, aktivasyon oranını 1,5’a katladıklarını söyleyen Akdemir, “2012’de Türkiye’deki en büyük araç takip projesi ve mobil sağlık projesini gerçekleştirdik” dedi.
Akdemir, sorduğumuz soru üzerine Türkiye’de M2M kurulumunun 400 binin üzerinde olduğunu, bu alanda özellikle mobil sağlık, akıllı ev ve uzaktan enerji ölçümü gibi projelerde büyük potansiyel gördüklerini söyledi. Geçtiğimiz aylarda M2M aktivasyonu üzerindeki vergilerin kaldırılmasının sektörün büyümesine yardımcı olacağını söyleyen Akdemir, “Doğası itibariyle geliri düşük olan bu sistemlerde vergilerin kalkması bu alandaki büyük potansiyeli daha çabuk çıkmamamıza yardımcı olacak. Hatta Türkiye’de enerji sektörüne yönelik olarak en büyük uzaktan sayaç okuma işini aldık ve yakında bunun detaylarını sizlerle paylaşacağız” diye konuştu.
Hakam Kanafani: “Avea’nın başarısı grubumuza güç katıyor”

Avea’nın 2012 yılında gösterdiği performanstan ve elde ettiği sonuçlardan çok memnun olduklarını belirten Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani,  Avea’nın 2012 yılında dünyanın önde gelen mobil iş organizasyonu GSMA’nın Yönetim Kurulu’na katılmasıyla sektöre katkıda bulunacağını ifade etti. Kanafani, ayrıca Avea’nın akıllı stratejilerini sürdüreceğine ve Türk Telekom Grubu’nun büyümesinde yaşamsal bir rol oynayacağına inancının tam olduğunu belirtti.
ETİKETLER : Sayı:910

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics