Bilişim Dünyası 20 NİSAN 2015 / 11:49

Avea teknik altyapısını yeniliyor

4G hazırlıklarına hızla devam eden Avea, teknik altyapısını yeni servis yetenekleri ile yeniledi. 4G ile ilgili ihalenin mayıs ayında yapılacağının duyurulması ile birlikte operatörler de bu hizmetin yeni yıla girmeden önce verilebilmeye başlanması için çalışmalarını hızlandırdılar. Avea, şebekesindeki kapasite, güvenilirlik ve servis yetenekleri özelinde ihtiyaç duyulan yüksek kapasiteli altyapı ürünleri için Huawei ile işbirliğine gitti.

Avea’nın Teknoloji Operasyon Grup Direktörü Nazım Efe ile Avea’nın teknolojik altyapısında gerçekleştirdiği bu yenilikleri konuştuk.

Telekomünikasyon mimarisinde bir altyapı çalışması gerçekleştirdiniz. Böyle bir çalışmaya neden ihtiyaç duydunuz?

Bu proje ile hem teknik altyapımızı yeniledik, hem kapasitemizi artırdık hem de müşteri memnuniyeti ve sadakati gibi konularda çok önemli iyileşmeler sağladık. Projemiz yaklaşık 1,5 yıl sürdü ve hizmet kalitemizi artırmaya yönelik olarak önemli bir değer yarattık. Bu proje ile birlikte “pooling” adını verdiğimiz bir özelliği devreye soktuk. Bu sayede sistemlerde meydana gelebilecek plansız kesintiler ya da şebeke iyileştirme amaçlı yapılan planlı sistem kesintilerinde abonelerimiz servis kesintisi yaşamayacaklar.

Bu yenileme çalışması ne gibi faydalar sağlayacak?

Şebeke mimarisindeki bu değişimle birlikte Avea şebekesinde dolaşan tüm aramaların kontrol edildiği ve yönetildiği 5 ana merkezimizden (İstanbul Ümraniye ve Güneşli, Ankara Ahlatlıbel, İzmir ve Adana) herhangi ikisinin aynı anda servis dışı kalması durumunu içeren felaket senaryolarında bile ses servisinde bir kesinti yaşanmayacak. Ayrıca abonelerin hissedebileceği şekilde ses kalitesinde ve başarılı çağrı kurma oranlarında artış olacağı için, müşteri memnuniyeti ve sadakatinde artış olmasını bekliyoruz. Ayrıca LTE ile birlikte verilmeye başlanacak olan tüm yeni servislerin (VoLTE, VoWIFI, RCS, Video Konferans, MRBT vb.) aynı işaret dilini kullanıyor olması nedeniyle ciddi bir altyapı avantajı sağlayacak.

Daha önce kullanılan sistemle yeni sistem arasındaki farklar nelerdir?

Daha önce kullanılan temel şebekemiz 2006 yılında kurduğumuz IP tabanlı NGN (Next Generation Network – Yeni Nesil Ağ) teknolojisini kullanan sistemleri içeriyordu. Ancak o günkü teknoloji gereği bu sistemler coğrafi yedekli çalışmaya uygun değildi. Bu yüzden çok fazla ekipmanı ağımızda tutmak zorundaydık. Bu durum Avea için gerek teknik açıdan gerekse ticari bakımdan ek yük getirmekteydi. Aynı zamanda bir merkezde oluşacak teknik bir aksaklık, o merkezden servis alan tüm abonelerin servisinde kesintiye neden oluyordu. Ayrıca teknik çözüm ve mimari gereği şimdiki ses kalitelerine ulaşmaya izin vermiyordu. Ayrıca LTE ile birlikte gelecek yeni servislere tam uyumluluk için bazı sınırlamalar mevcuttu.

Bu yenileme çalışması aynı zamanda 4G’ye bir hazırlık değil mi?

Evet, 4G hazırlığının bir parçası olan bu modernizasyon projesinin tamamlanmasıyla 4G için Avea temel ses şebekesinin hazırlığını da tamamlamış olduk. Böylece Avea altyapısında daha şimdiden önümüzdeki 10 yıl içinde kullanılacak tüm servislerin altyapısının temel hazırlıklarını yaptığımızı söyleyebiliriz. Projede Ar-Ge tarafında güçlü olmaları, gerek standart proje süreçlerinde gerekse kriz anlarında güçlü yerel teknik destek organizasyonu sağlayabildikleri için temel şebekemizin modernizasyon projesinde Huawei ile birlikte çalışmayı tercih ettik.
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics