Bilişim Dünyası 25 ARALIK 2011 / 14:42

Avea teknolojinin sınırlarını zorluyor

Avea’nın Rixos Otelleri için hayata geçirdiği Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) projesi ile Rixos müşterileri, tesis içinde ulaşmak istedikleri noktalara ve edinmek istedikleri bilgilere cep telefonlarından 3 boyutlu olarak erişebilecek. Geliştirdiği yenilikçi ve katma değer sağlayan projeleriyle dikkat çeken Avea, ile Rixos projeyi geçtiğimiz hafta Antalya Rixos Sungate Otel’de düzenlenen toplantı ile açıkladı.
Üç boyutlu sayısal nesnelerin gerçek dünyada pozisyonlandırılması teknolojisinin uygulandığı proje kapsamında; Rixos müşterileri, tesis içinde ulaşmak istedikleri noktalara ve edinmek istedikleri bilgilere cep telefonlarından erişebilecek. Projenin içeriği, önümüzdeki dönemde daha da zenginleştirilerek, müşterilerin pek çok işleminin cep telefonu üzerinden gerçekleştirilmesi sağlanacak.
Rixos müşterileri uygulama kapsamında; tesis içinde gidecekleri yere ulaştıkları anda alabilecekleri tüm hizmetleri, artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde daha o noktaya gitmeden 3 boyutlu olarak ve Türkçe, İngilizce, Almanca, Rusça olmak üzere 4 dil seçeneğiyle bulacak.

Her sektörde farklılaşmanın yolu teknolojiden geçiyor
Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin konuşmasında, “Gelecek yönetiminde artık teknolojiyi iş süreçlerinin merkezine koymayan kurum ve kuruluşlar farklılaşamayacak. Her sektörde farklılaşmanın yolu teknolojiden geçiyor. Eskiden ticaretin kalbi İpek Yolu’nda atardı şimdi de teknolojik otobanlarda. Bu nedenle de teknolojiye sahip olan ve onu kullanmayı bilen şirketler geleceğe yön verecek” dedi. Şahin; Avea Ar-Ge ekibinin bilginin gerçek nesnelerle bütünleştirilmesini mümkün kılan artırılmış gerçeklik teknolojisinin uyarlanması ve farklı özelliklerle gelişmesi noktasında üniversitelerle araştırma ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğini de belirtti.
Avea ve Rixos’un ortak hayallerinin bu projede buluştuğunu söyleyen Coşkun Şahin, “Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile kendi gözümüzle baktığımız dünyaya artık telefonun gözüyle bakacağız. Hayata geçirdiğimiz bu uygulamayla Türkiye’nin, Rixos’un ve Avea’nın turizm alanındaki pozisyonu dünya çapında bir noktaya gelecek. Müşteri memnuniyeti, teknolojinin sunduğu fırsat ve olanaklarla desteklenecek. Rakiplerden farklılaşmanın yolu da en uygun teknolojiyi uygun alanda değerlendirmekten geçecek. Sadece turizm sektöründe değil;
perakende, sağlık gibi alanlarda da yenilikler sunmaya devam edeceğiz. Avea olarak, teknolojiyi kullanarak dünyayı değiştireceğiz” diye konuştu.
Kurumlara özel artırılmış gerçeklik uygulamaları
Toplantıda sayısal ara yüzlerin çok yakında günlük hayatımızın birçok alanına bütünleşeceğini vurgulayan Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman ise şu bilgileri verdi: “Ar-Ge merkezimiz Avealabs’ın NFC, mobil eğitim, mobil sağlık gibi sektörde ilkleri gerçekleştirdiği inovasyonlarına bir yenisini eklemenin gurur ve mutluluğu içerisindeyiz. Geliştirdiğimiz bu teknolojileri kullanarak alışılagelmiş turizm tecrübesini farklılaştırabilmek mümkün.”
ETİKETLER : Sayı:851

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics