Bilişim Dünyası 12 ŞUBAT 2014 / 14:07

Avea veri gelirlerini artırıyor

Avea; “Akıllı ve Kârlı Büyüme” stratejisiyle 2013 yılında gelirini geçen yıla göre yüzde 10 artırarak 3.838 Milyon TL olarak gerçekleştirdi. 

Avea; “Akıllı ve Kârlı Büyüme” stratejisiyle 2013 yılında gelirini geçen yıla göre yüzde 10 artırarak 3.838 Milyon TL olarak gerçekleştirdi.
Toplam müşteri sayısını, son çeyrekte 418 bin abone ile gerçekleştirdiği rekor net büyüme sonucunda 14,5 milyona çıkaran Avea, faturalı ve faturasız abone sayısını da artırdı.  Bunu aralıksız yatırımları ile destekledi. 2013 yılında 706 milyon TL’lik yatırım gerçekleştiren Avea; 2011’den 2013 yılı sonuna kadarki toplamda 2.262 milyon TL’ lik yatırım yaptı.

Avea’nın son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımların meyvesini toplamaya başladığı bir döneme girdiğini dile getiren Akdemir: “Akıllı stratejileri hayata geçirerek, sonucunda da ülkemiz için değer yaratmayı seviyoruz.  Açıklanan rakamlara göre Avea; 2013 yılında gelirini geçen yıla göre yüzde 10 artırarak 3.838 Milyon TL olarak gerçekleştirdi.

Geçen yılın aynı döneminde 13 milyon 500 bin olan toplam müşteri sayısını, son çeyrekte 418 bin abone ile gerçekleştirdiği rekor net büyüme sonucunda 14,5 milyona çıkaran Avea, faturalı ve faturasız abone sayısını da artırdı. Avea’nın 6 milyon olan faturalı abone sayısı yüzde 10 artışla 6,5 milyona ulaşırken; faturasız aboneleri ise yüzde 6’lık artışla 8 milyona yükseldi. Numara taşımada da 2013’ün son çeyreğinde kazandığı 304 bin aboneyle; 7. çeyrektir bu alandaki kesintisiz liderliğini koruyan Avea, numara taşımada ise 2013 yılında toplam 916 bin net abone kazandı.

“Gelirlerimiz yüzde 10, EBITDA ise yüzde 20 arttı”

2013’ün, kendileri için yatırımlar ve aralıksız çalışmalarının karşılığını aldığı bir yıl olduğunu belirterek sözlerine başlayan Avea CEO’su Erkan Akdemir; 2013’ün ilk 9 ayında gösterdikleri başarılı performansı son çeyrekte de koruyarak; yılsonu itibariyle gelirlerini önceki yıla göre yüzde 10’luk bir artışla 3.838 Milyon TL’ye çıkardıklarını söyledi. Akdemir, açıklamasını böyle sürdürdü:

“Yürüttüğümüz ‘Akıllı Büyüme’ stratejimiz doğrultusunda yaptığımız yatırımlar, sunduğumuz teklifler ve teknoloji üreten bir şirket olma konusunda gösterdiğimiz kararlılık ile elde ettiğimiz sonuçlar; hem bireysel hem kurumsalda kesintisiz büyümemizi sağlayan bir ekosistem kurmamızda etkili oldu. Bu büyüme stratejimizle yılsonu itibarıyla EBITDA’da da yıllık yüzde 20 artış gerçekleştirdik. Toplam gelirde ise çift haneli bir büyüme gösterdik ve geçtiğimiz seneye göre yüzde 10’luk bir artışla 3.838 Milyon TL gelir elde ettik.”

Akdemir: “Akıllı stratejileri hayata geçirerek, sonucunda ülkemiz için değer yaratmayı seviyoruz.

Türkiye’nin en yenilikçi GSM operatörü olarak; odağımıza faaliyet gösterdiğimiz her alanda en iyi müşteri deneyimini yaşatmayı aldık. Bu hedef doğrultusunda, yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Sadece 2013 yılında 706 milyon TL’lik bir yatırım yaptık. 2011 yılından 2013 yılı sonuna kadarki dönemdeyse 2.262 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdik.  Türkiye'nin mevcut kullanılabilir frekansların değerlendirilmesi açısından geride olduğunuz ifade eden Akdemir,"Frekansları kasada saklı tutuyoruz ancak, değerlendirip ekonomiye katmamız gerekir" diyor.

Toplam abone sayısını yüzde 8 oranında artan Avea, kişibaşı kullanım süresini, yüzde 7’lik bir artışla 2013’ün sonunda 366 dk’ya çıkarttı. M2M alanında gelişmelerin hızla devam ettiğini ifade eden Akdemir, yeni uygulamaların sim kullanımını artıracağını ifade etti. Ayrıca sözlerine, özellikle enerji sektörünün kayıp ve kaçak enerji kullanımı ile mücadele edilmesinde M2M uygulamalarından sıklıkla  faydalandığını ve sektörün bu çalışmalardan çok memnun olduğunu ekledi.

Veri geliri yüzde 47 arttı

Avea’nın en hızlı internet, en uygun paket ve tekliflere ek olarak yeni nesil teknolojilere yaptığı yatırımlarla iletişimde özgür dönemin yaratıcısı olduğunu söyleyen Erkan Akdemir; bu yaklaşımla mobil data gelirlerinde hem kullanıcı sayısı hem de kullanımdaki artışa paralel olarak yüzde 47 oranında bir büyümeye ulaştıklarını söyledi. İnternet kısıtlamasını getiren 5651 ile ilgili yorum yapmaktan kaçınan Akdemir, yasa gereği "erişim sağlayıcıları birliği" ile ilgili olarak, "yasa onaylandıktan sonra sürecin işleyişine göre gereken açıklamalar ve düzenlemeler yapılır" dedi.

Akdemir, Mobil datanın servis gelirleri içindeki payın yüzde 15’e çıktığını; mobil data gelirimiz de 578 milyon TL’ye ulaştı. 2013 sonu itibarıyla akıllı cihaz penetrasyon oranını yüzde 37’ye yükselttiklerini ve 9 çeyrektir devam eden liderliklerini korumaya çalışacaklarını söyledi.

4G konusunda yatırımlar sürdürüldü

Erkan Akdemir, Avea olarak 2013’te teknolojik altyapının güçlendirilmesi adına önemli çalışmaların sürdürüldüğüne de değinerek son 2 yılda yapılan yatırımlarla iletişim kule sayısını yüzde 27 artırarak toplamda 27.193’e çıkarttıklarını vurguladı.

“Bugüne dek yapmış olduğumuz tüm çalışmalardaki başarılarda; ciddi yatırımlarımızla oluşturduğumuz güçlü teknolojik altyapımız rolü kuşkusuz ki çok ayrı. 4G kablosuz ağlarda kullanılacak olan ve sesli çağrılarla birlikte cep telefonuna bağlı görüntülü sohbetleri bile çok daha kaliteli ve hızlı bir hale getirecek olan VoLTE teknolojisini sunmaya hazırız.”

Çağrı merkezlerini geliştiriyor
2013 yılında elde edilen parlak neticelerin temelinde, müşteriyle doğrudan temas noktalarında sağlanan başarıların yattığını belirten Erkan Akdemir; en iyi müşteri deneyimini sunma hedefiyle yaptıkları yatırımlar sonucunda elde edilen kazanımları da şöyle aktardı:

“9 ilde bulunan çağrı merkezlerimizde çağrı yanıtlama süresini son iki yıl içinde yüzde 58 iyileştirerek 40 saniyelerden 17 saniyelere düşürdük; talep çözüm süresini de yüzde 40 hızlandırdık. Müşteri deneyim endeksi sonucumuz 2013 yılında son iki yıla göre yüzde 18 oranında bir iyileşmeyle 94 olarak gerçekleşti. Toplam Müşteri Kontağı içerisinde Self Sevis Kanal kullanım oranımız 2013 yılında yüzde 88 olarak gerçekleşti. Yaklaşık 200 milyon temasla son 2 yıl içinde ‘self servis kanallarda’ 3.5 kat büyüdük. Müşterilerimiz işlemlerinin 10’da 9’unu self servis kanallar üzerinden yaparken; akıllı telefonlarda kullanılan ve ücretsiz olarak sunduğumuz Avea Mobil İşlemler uygulamamız ise bu yıl sektörün en beğenilen uygulaması oldu.”

Avea’nın AİM’lerde müşteri deneyimini geliştirmek amacıyla 2011’den itibaren sürdürdüğü çalışmalara devam ederek; 30 AİM’ye yerleştirdiği Müşteri Hizmetleri Danışmanları aracılığıyla yüz yüze müşteri hizmeti veriyor.

Avea'nın 2013 Yılsonu Rakamları

• Toplam gelir 3.838 milyon TL
• 2013 toplam yatırım 706 milyon TL
• Abone başına konuşma süresi 366 dakika
• Abone başı aylık gelir (ARPU) 22.3 TL
• Abone sayısı 14.5 milyon
• Akıllı telefon penetrasyonu yüzde 37
• Numara taşımada net müşteri kazanımı 916 bin
• Net abone tabanı büyümesi 1 milyon 42 bin

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics