Bilişim Dünyası 25 ARALIK 2013 / 16:45

Avea veriden sonra seste de LTE'ye hazır

Avea, LTE teknolojisinde “sesin gelişiminde gelinen son nokta” olarak tanımlanan VoLTE teknolojisiyle müşterilerine sadece veri değil, ses iletiminde de 4G kalitesinde hizmet sunabilecek. 

Konuyla ilgili olarak 25 Aralık’ta, Avealabs binasında düzenlenen basın toplantısında bir araya gelen Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk ile Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin LTE teknolojisinin, özel ve iş hayatımızda meydana getireceği değişiklikler hakkında bilgi verdiler.

LTE ile dünyanın hızla değiştiğini belirten Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, “Enerjiden perakendeye, otomasyondan sağlığa kadar LTE ile birlikte her sektörde yeni iş alanları ortaya çıkacak. LTE teknolojisi, M2M (makineden makineye) ekosistemleri için enerji sektöründe “akıllı sayaç ve akıllı şebeke”, perakendede “otomatlar ve POS cihazları” gibi çözümlerin yanı sıra otomasyon inşası, sağlık, nakliye sektörleri ve endüstriyel işlemlerde  de  yeni fırsatlar yaratarak pek çok yeni iş imkânı doğuracak” dedi.

Basın toplantısı kapsamında AveaLabs’de gerçekleştirilen testlerde ise VoLTE teknolojisiyle sesli bir çağrının başlatılması 1 saniyeden daha kısa bir sürede milisaniyelerle gerçekleştirilirken, 4K çözünürlüğünde 3 dk’lık 500 MB boyutlu bir video 300 mbps hızla sadece 15 saniyede indirildi. Görüntülü görüşmede ise gerçek zamanlı ve çok yüksek kalitede bir bağlantı sağlandı. LTE teknolojisiyle birlikte temel GSM mimarisinin tamamen değişeceğini söyleyen Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, “VoLTE’yi test edip hazır hale getirerek müşterilerimizin 4G’ye geçişte en yüksek teknolojiden faydalanmalarını sağladık. Bu sayede müşterilerimiz, 4G hizmeti almaya başladıkları andan itibaren sadece veriyi değil, sesi de 4G kalitesinde kullanabilecekler” dedi.

Yeni kullanıcılara LTE uyumlu cihaz tavsiyesi

Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk:, “LTE teknolojisini kullanan ülkelerin sayısı gün geçtikçe hızla artıyor. Dünya genelinde Eylül 2013 itibariyle 158 milyona ulaştı.  Şu anda 92 ülkede 244 adet LTE şebekesi bulunuyor. Ülkemizde de LTE teknolojiisine hazırlık çalışmaları hızla sürüyor. 2013 yılında Türkiye’de 1 milyon adet LTE uyumlu cihaz satışı gerçekleşti. Bu rakam, toplam akıllı cihaz satışının yüzde 12’sini oluşturuyor. Akıllı cihaz penetrasyon oranıyla, pazardaki lider operatör olarak LTE cihaz destekli cihazları portföyümüzde toplamaya başladık. Mevcut durumda Avea portföyünde LTE destekli birçok cihaz yer alıyor. Akıllı telefona geçecek yeni kullanıcılara tavsiyemiz ise LTE uyumlu cihazları tercih etmeleri" dedi.

Toplantıda, LTE ile mobil dünyanın yeniden şekillendiğini belirten Ertürk, LTE ile birlikte mobil alışkanlıkların değişeceğini ve daha gelişmiş bir mobil internet deneyimi sunan LTE teknolojisinin yeni iş alanları ve yepyeni deneyimler yaratacağını da sözlerine ekledi. Ertürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “LTE ve VoLTE teknolojileriyle hiç şüphesiz ki daha fazla kapasite ve 10 kat daha hızlı  mobil internetle yepyeni bir deneyim yaşayacağız. 5-10 ms’lere düşen minimum latency süresi ile  yükselen veri indirme hızıyla, büyük dosya ve video’ları saniyelerle indirirken; 3G’den farklı olarak veri yükleme hızında da kayda değer iyileşmeler göreceğiz. Çektiğimiz fotoğrafları, videoları anında paylaşabilirken; bağlantı süresinin iyileşmesine paralel olarak, online oyun deneyiminde de yeni bir deneyim yaşayacağız.”

“LTE iş dünyasında yeni kapılar açacak; sektörlere verimlilik katacak”

Son kullanıcıya eşsiz bir mobil internet deneyimi sunan LTE teknolojisinin  iş dünyasında da yeni kapılar açacağını belirten Ertürk,“Enerjiden perakendeye; otomasyondan sağlığa kadar LTE ile birlikte her sektörde yeni iş alanları ortaya çıkacak. LTE teknolojisi, M2M (makineden makineye) ekosistemleri için enerji sektöründe “akıllı sayaç ve akıllı şebeke”, perakendede “otomatlar ve POS cihazları” gibi çözümlerin yanı sıra otomasyon inşası, sağlık, nakliye sektörleri ve endüstriyel işlemlerde  de  yeni fırsatlar yaratıyor. Evlerdeki elektronik eşyaların ısıtma/soğutma sistemlerinin uzaktan yönetimi ve güvenlik sistemlerinden sağlık sektöründeki uygulamalara kadar pek çok yeni iş imkânı doğuracak.”

 VoLTE ile çağrı kurmak daha hızlı, ses ve görüntü ise çok daha kaliteli

4G kablosuz ağlarda kullanılacak olan VoLTE teknolojisi, sesli çağrıları ve hatta cep telefonuna bağlı görüntülü sohbetleri çok daha kaliteli ve hızlı bir hale getiriyor.

Çok düşük gecikme süresi sayesinde, görüntülü aramalarda gerçek zamanlı görüşme sağlayan VoLTE, oyun gibi uygulamalarda eş zamanlı katılımı daha da kolaylaştırırken; mevcut görüşmeyi tablet, bilgisayar üzerindeki “Voip Client”lara aktararak oradan devam etme imkânı sağlıyor.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, LTE teknolojisiyle birlikte temel GSM mimarisinin tamamen değişeceğini söyleyen Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, VoLTE’nin hayatımıza getireceği değişimi ise şöyle özetledi: “GSM teknolojisinde sesin sıkıştırılmadan iletilmesi temelli bir mimari kullanılmaktaydı. Ancak artık tüm iletişim IP temelli bir şekle bürünüyor. Bu yeni iletişim mimarisi, iletilecek her şeyin -ses dahil- veri gibi algılanarak iletilmesini sağlıyor. VoLTE’yi test edip hazır hale getirerek; müşterilerimizin 4G’ye geçişte en yüksek teknolojiden faydalanmalarını sağladık. Bu sayede müşterilerimiz, 4G hizmeti almaya başladıkları andan itibaren sadece veriyi değil; sesi de 4G kalitesinde kullanabilecekler.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics