Bilişim Dünyası 25 MART 2012 / 14:07

Avrupa’nın projesine Sampaş desteği

Avrupa CELTIC Araştırma ve Geliştirme Programı tarafından desteklenen, sosyal ağ temelli artırılmış gerçeklik projesi CRUMBS’da Türkiye’den Sampaş da TÜBİTAK desteği ile yerini alıyor. 14 ay daha devam edecek projenin kullanıcı deneyimini geliştirecek birçok e-Ticaret, e-Turizm ve e-Devlet uygulamasına temel olması bekleniyor. Avrupa Birliği CELTIC Araştırma ve Geliştirme Programı destekli projenin 1 Mayıs 2013’te son bulması planlanıyor.
Sosyal ağların giderek daha da yoğun kullanımı eğilimini temel alan CRUMBS projesi, bir sosyal ağ yapısı üzerinden konum-temelli (Location-based) kullanıcı içeriklerini toplayan, organize ve servis eden bir ‘artırılmış gerçeklik’ platformu oluşturmayı amaçlıyor. CRUMBS platformu; mobil bir sosyal ağ üzerinde yaratılan ve farklı coğrafi koordinatlara değişik zamanlarda sabitlenmiş zengin çokluortam içeriği ile gerçek zamanda mobil cihazların kameraları tarafından algılanan dış dünya arasında bir kapı işlevi görmek üzere tasarlanıyor. Projenin sonuçları da çeşitli gerçek dünya senaryoları üzerinde test edilecek.
ETİKETLER : Sayı:864

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN