Bilişim Dünyası 26 NİSAN 2013 / 10:09

Avrupa, kadınları BT sektörüne davet ediyor

Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)temsilcileri bir araya gelerek, ‘ICT Sektöründe Kadınlar Günü’nde Avrupa çapında kadınların bilişim teknolojilerindeki mesleklere katılım oranını artırmaya yönelik çağrıda bulundular.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) 2010 yılından itibaren her yılın Nisan ayının dördüncü Perşembe gününü “ICT Sektöründe Kadınlar Günü” olarak belirlemesinin ardından bu yılki etkinlikte Avrupa çapında kadınların bilişim temelli mesleklere katılım oranları hakkında bilgi verildi. Avrupa genelinde bilgi ve iletişim sektöründe 7 milyon kişinin çalıştığı ve bu sayının yüzde 30’unun kadınlar tarafından oluşturulduğunun belirtildiği açıklamada, sektörün her yıl 120 bin iş imkanı sunacak şekilde hızlı bir büyüme oranına sahip olduğu ifade edildi. Sektörün bu hızda büyümeye devam ederse 2015 yılında 900 bin boş iş pozisyonunun oluşacağı ve Avrupada lisans diploması sahibi olan her bin kişiden sadece 25’inin BT alanında bir diplomaya sahip olduğuna dikkat çekildi. İstatistiklere göre bu 25 kişiden ise yalnızca dört kişinin BT sektöründe çalıştığı ifade edildi.

Avrupa’da bilişim sektörüne kadınların katılımı artırılmak istenirken, yakın zamanda Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenecek olan bir oturumda kadınların medyadaki yansıması, BT sektöründeki değişimde endüstrinin üstleneceği rol, sayısal yetkinlikler ve BT sektöründe daha fazla kadın istihdamı gibi konular ele alınacak. Facebook yöneticilerinden Sherly Sandberg’de  bu oturuma katılarak kendi deneyimlerini aktaracak.

ICT sektöründe Kadınlar Günü, AB’nin geçtiğimiz Mart ayında açıkladığı Sayısal İşler için Büyük Koalisyon hareketinin tamamlayıcı bir unsuru olarak ele alınıyor. Ayrıca genç kadınların bilim alanında çalışmasını cesaretlendirmek amacıyla da kutlanan günde, Brüksel’de Digital Live adı altında bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında mobil uygulama geliştirme, robot teknolojisi, inovasyon gibi konularda workshoplar ve vaka incelemeleri yapıldı.