Bilişim Dünyası 19 OCAK 2015 / 07:30

Avrupa stratejisi zenginleşiyor

Media Markt’ta büyümenin formülü çoklu kanal stratejisinden ve müşteri memnuniyeti yaratmaktan geçiyor.

 

Teknomarketlerin satın alma süreçleri, hem en günceli hem tüketiciye en çok alternatifi sunmak üzerine kurulu. Bu arada kurumsal verimlilik ve maliyet muhasebesi gibi başlıklara da dikkat etmek şart. Bu da, sektörde satın alma birimlerinin sonu gelmeyen araştırmalarını gerekli kılıyor. Sonuçta hem kurumsal hem de teknoloji tüketicisi adına faydaları gözetmek şart. Bu önceliklendirmede, küresel zincirlerin stratejileri de öne çıkıyor.

Media Markt Satınalmadan Sorumlu Genel Müdürü (CPO) Sadi Açıkalın, tüm uygulamalarının Türkiye için geçerli olduğunu belirtirken, “Kimi zaman yerel değişiklikler olsa da Media-Saturn’ün Avrupa’daki ana stratejisi doğrultusunda ilerliyoruz” dedi. Bu stratejinin temelinde müşteriler için en yeni ve en uygun fiyatlı ürünleri raflarda  bulundurmak için pazardaki ürün tedarikçilerinin tamamıyla görüşmek var. Media-Saturn’ün tedarikçilerde gözettiği kurallara dikkat çeken Açıkalın, bu kriterleri ürünlerin yasal olması, tüm yasal zorunluluklara sahip olması, satış sonrası servisin yaygın ve sürekli olması sözleriyle örnekledi.

Merkezde müşteri var

Kurumsal yapı gereği uygulanan adem-i merkeziyetçi yapı, satış ve satın alma stratejilerine olumlu yansıyor. Örneğin her mağaza kendi bölgesinin gereklerine göre hem satın alma hem satış stratejisinde yerel değişiklikler yapabiliyor. “Bizler ulusal ve yerel uygulamalarda sonuçları analiz edip tüm mağazalarımızla paylaşıyoruz” diyen Açıkalın, ekledi: “Mağazalarımızın ve tedarikçilerimizin ciro ve kârlılık sonuçlarına göre belirlediğimiz stratejimiz, ulusal ve yerel  olarak sürekli yenileniyor, pazar ve rekabet koşullarına göre güncelleniyor.”

Satın alma süreçlerinde ilk kriter, kaçınılmaz olarak, müşteri ihtiyaçları. Bu ihtiyaçlar dönemsel ve bölgesel farklılıklar gösteriyor. “Satın  alırken merkeze müşteriyi koyduğunuzda konu zaten çözülüyor, ancak hazırlıkları yapmamız için bazı ön çalışmalar da gerek” diyen Açıkalın, buna örnek olarak müşterilerin ısıtıcı ihtiyacı oluşmadan raflarda ısıtıcı ürünlerini yerleştirmenin gerekliliğini gösterdi. Doğru ürünü, doğru zamanda doğru fiyata almak ise temel prensip. Sadi Açıkalın, 2015 yılı strateji ve önceliklerini şöyle anlattı:

Farklı mağaza formatlarımız olacak

“Bahsi geçen şartları sağlayan her firma sattığımız ürün yelpazesi içinde yer alıyorsa çalıştığımız firmalar listesine girebilir. Yeni teknolojik ürünleri ve  özellikle gençlerin ilgisini çekecek ürünleri sunan firmalar bizim için 2015’te de önemini koruyacak. Yeni mağazalar ile Anadolu illerinde yayılmaya devam edeceğiz. Daha küçük metrekarelerde mağazalar açmayı da hedefliyoruz. Farklı metrekarelerdeki bu mağaza formatları ile, daha önce olamadığımız caddelerde veya olmayı arzu ettiğimiz ancak daha düşük metrekarelerde alan temin edebilen AVM’lerde yer alabileceğiz. Bunun için uygun lokasyonları araştırıyoruz. Online mağazamızda ürün yelpazemizi genişletiyor, yeni kategorilerle dönemsel kampanyalar gerçekleştiriyoruz. Kesintisiz müşteri deneyimi için uyguladığımız çoklu kanal stratejisine 2015’te ağırlık vereceğiz ve çoklu kanala daha çok yatırım yapacağız. ‘İnternetten satın al, mağazadan teslim al’ uygulamasını en hızlı yapan firmayız. Sektör de buraya doğru gidecek. Büyümenin formülü çoklu kanal stratejisinden ve müşteri memnuniyeti yaratmaktan geçiyor.”

Sektörde rekabet canlılığı

“Müşteriyi şaşırtmak her geçen gün daha da zor hale geliyor” derken, Türkiye  pazarında oldukça renkli bir rekabete işaret eden Sadi Açıkalın, şu detayları paylaştı:

“Müşteriler daimi bir promosyon beklentisinde olduğundan en iyi fiyattan daha da iyi fiyata ürün bulma beklentisindeler. Ayrıca genç nüfusun teknolojiyi kullanmak ve adapte olmak konusunda gösterdiği beceri de yüksek.  Bu profili mağazalarımıza çekmek için mağazalarımızda süre gelen bir fuar havası oluşturuyoruz.”

 

 
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics