Bilişim Dünyası 25 MART 2013 / 08:11

Avuç İçi Kimlik Doğrulama Sistemi’ne çevre ülkelerden talep var

20 Mart’ta Fujitsu’nun ev sahipliğinde, Intel ve NetApp’in katkılarıyla, ‘Fujitsu Kamu Yararına Teknoloji Konferası’nın dördüncüsü Ankara’da düzenlendi. Japonya Büyükelçisi Kiyoshi Araki, Fujitsu Başkan Yardımcısı Satoru Hayashi, Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar’ın da katıldığı etkinlik çerçevesinde, Fujitsu Türkiye’nin hayata geçirdiği kamu bilişim çözümlerinin yanı sıra tamamen Türk mühendislerinin tasarımı ile Türkiye’de ürettiği ‘Avuç İçi Kimlik Doğrulama Sistemi’ de tanıtıldı. 20 ilde uygulaması devam eden sistem, 1 Nisan itibariyle Türkiye’deki bütün özel hastanelerde uygulanmaya başlanacak.
Ar-Ge ve inovasyona verdiği önem nedeniyle yılda 2.5 milyar dolarlık bir Ar-Ge harcaması gerçekleştirdiklerini bildiren Hayashi, “70 ülkede 170 bine yakın çalışanımız var. Sistemler ve hizmetler alanındaki uzmanlığımızı üstün tasarımlı teknolojilerle bütünleştirerek tüm dünyaya sunuyoruz” dedi. Halit Zaim de, Avuç İçi Kimlik Doğrulama Sistemi’nde yakaladıkları başarının çevre ülkelerin de ilgisini çektiğini belirterek, “Rusya, Mısır ve Suudi Arabistan’dan biyometrik çözümlerle ilgili talepler var. Yakın zamanda bu ülkelere de girerek biyometrik çözümler sunacağız. Fujitsu, Türkiye’yi biyometrik çözümlerin merkezi yapmakta kararlı. Fujitsu Türkiye’nin 2009 yılında başladığı PC üretimine, önümüzdeki aylarda ‘sunucu ve depolama ünitesi’ üretimi de eklenecek” açıklamasını yaptı.
SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar da, Fujitsu’nun geliştirdiği ‘Palm Secure’ teknolojisinin sahteciliğin önüne geçerek sağlık hizmetlerinin daha etkin ve kaliteli verilmesine katkıda bulunacağını söyledi. Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın ve NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı’nın katıldığı panelde de ‘Kamu Sektöründe Yeni BT Trendleri’ tartışıldı.
ETİKETLER : Sayı:914

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics