Bilişim Dünyası 06 HAZİRAN 2013 / 10:00

Aydem'de OSOS dönemi

Türkiye bilişim sektörünün öncü şirketlerinden Netaş, Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) projesi ile Aydem Elektrik Dağıtım’ın iş süreçlerine önemli bir katkı sağladı.

İlk etabı 2013 yılı başında hayata geçirilen projeyle birlikte; arızalara en hızlı şekilde müdahale edilerek müşteri memnuniyetinin artırılması, güç parametrelerinin izlenip geleceğe yönelik talep tahmininde bulunulması ile bu göstergelere göre işletme ve yatırım organizasyonlarının gerçekleştirilmesi, kayıp kaçak oranının en aza indirilmesi ve işletme maliyetlerinin azaltılması hedefleniyor.

Aydem’in Denizli, Aydın ve Muğla illerini kapsayan dağıtım bölgesindeki sayaçların otomatik olarak uzaktan okunmasını içeren OSOS projesinin ilk etabında, elektrik tüketimi belli bir miktarı aşan kullanıcılarda uzaktan okumalara başlandı. 12 ayda tamamlanması planlanan projede, öncelikle aydınlatma trafoları ve özel tüketim müşterilerine ait 18 bin elektrik sayacının anlık olarak izlenmesi sağlanacak, sonrasında sistem tüm hane kullanıcılarına yaygınlaştırılacak.

Projeyle ilgili konuşan Aydem Bilgi İletişim Müdürü Mehmet Karadeniz,“Netaş ile bilişim teknolojileri alanında uzun yıllardır güvenilir bir işbirliği sürdürüyoruz. Enerjiyi üretmenin, verimli bir şekilde dağıtabilmenin son derece önem kazandığı günümüzde, Netaş’ın, değişen ihtiyaçlarımızı yenilikçi çözümleriyle eksiksiz bir biçimde karşılamasından son derece memnunuz. Netaş’ın tecrübeli ekipleriyle ihtiyaçlarımızı çok iyi analiz etmesi, sonradan ortaya çıkan taleplerimizi esnek yapısı ve iş ortakları sayesinde anında karşılaması ve hepsinden önemlisi tüm bunları maliyet etkin bir şekilde uygulaması projenin başarılı olmasında önemli rol oynadı” Dedi.

Netaş’ın Aydem için hayata geçirdiği OSOS projesinde; istenilen her türlü veriyi sağlayabilen 21 bin adet yeni nesil sayaç, 12 bin adet haberleşme ünitesi ve 9 bin adet panonun uzaktan okunmasını sağlayabilecek yazılım ve donanım ile en az 100 bin ölçü noktasının uzaktan okunmasını destekleyecek yazılım altyapısı kullanılıyor. Sistem sayesinde; sayaçlardaki verinin GSM operatörlerinin veri haberleşme sistemleri üzerinden merkezde bulunan veri tabanına yazılması, verilerin raporlaması, verilerin anlık olarak Felaket Kurtarma Merkezi’ne (FKM) iletilmesi, tüm sistemin güvenliğinin sağlanması ve gerekli durumlarda FKM’nin devreye alınması sağlanıyor.
ETİKETLER : Aydem Netaş

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics