Bilişim Dünyası 25 ŞUBAT 2014 / 14:31

Azerbaycan’da toplu ulaşım kartlı sisteme geçti

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de toplu taşıma, Cardtek Group tarafından geliştirilen projeyle artık temassız özellikli banka kartlarıyla yapılabiliyor. Bakü’de temassız banka kartlarıyla toplu taşıma ücretini ödeme imkanından, Azerbaycan halkı kadar, yurt dışından gelen turistler de faydalanabiliyor.


Cardtek Group, Azerbaycan’da ödeme sistemlerine yönelik hayata geçirdiği projelerine bir yenisini  ekledi. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de toplu taşıma, Cardtek Group şirketlerinden CordisNetwork tarafından geliştirilen projeyle, kartlı sisteme geçti. MasterCard PayPass EMV’li kartların kullanıldığı projede, Azeri halkının yanı sıra, yurt dışından ülkeyi ziyarete gelen turistler de, mevcutta bulunan aynı özellikli banka kartlarını toplu taşımada kullanabiliyorlar.


Önce otobüslerde, daha Sonra metro ve taksilerde kartlı ödeme


2500 otobüs validatörü ile önemli bir hacme sahip olan Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de toplu taşımacılıkta hayatı kolaylaştıran uygulama öncelikle otobüslerde başladı. Temassız özellikli banka kartıyla, ulaşım ücretini ödeme imkanı sunan projeye, kademeli olarak metro ve taksiler de dahil edilecek. MasterCard,  CordisNetwork ve Asis işbirliğiyle gerçekleştirilen projeyi, Azerbaycan Ulaştırma Bakanlığı adına da Baghlan Holding yürütüyor.  Banka kartları olarak önemli bir milat kabul edilen projenin bankacılık tarafındaki iş ortağı ise Bank of Azerbaijan.


CIS (Commonwealth of Independent States-Bağımsız Devletler Topluluğu) bölgesinde 2012 yılından beri önemli projeleri Cardtek Group olarak geliştirdiklerini belirten CordisNetwork Genel Müdürü İbrahim Durak, projenin Bakü gibi çok hızlı gelişen ve dünyanın sayılı başkentlerinden birinde olmasının önemini vurgulayarak: “2 bin 500 adet otobüs ile başlayacak proje  şehrin tüm ulaşım sistemi ile entegre bir şekilde devam edecek. MasterCard PayPass  özellikli EMV kartlar aynı zamanda tüm şehir yaşamının ayrılmaz bir parçası olacak ve Azerbaycan’da banka kartlarının kullanımında önemli bir milat olacak. Sadece banka kartlarının geçerli olacağı projede tüm sistem açık mimari ile çalışacak. Projenin bu büyüklükte komple açık sistem olarak tasarlanması ve ilk başkent projesi olması açısından tüm dünyaya örnek olacağını düşünüyoruz” dedi.


ETİKETLER : Cardtek Group

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics