Bilişim Dünyası 09 NİSAN 2017 / 15:42

BAE’nin mobil cüzdanına Cardtek imzası

Cardtek, Dubai Ekonomi Departmanı’nın (DED) iştiraki Emcredit ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ulusal mobil cüzdan çözümü empay’i hayata geçirdi. Güvenli mobil ödeme platformu empay, Dubai’nin Akıllı Devlet Girişimi’nin bir parçası olarak devlet daireleri, ticari bankalar, döviz büroları, perakende sektörü, eğitim kurumları ve ulaşım şirketleri dahil olmak üzere birçok hizmet sağlayıcıyı, tüketicilerin pek çok farklı hizmete kolayca erişebileceği ve tek bir mobil cüzdan platformu üzerinden ödeme yapabileceği ortak bir platformda buluşturacak. Böylece Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki tüketiciler, perakende ödemelerini ve para transferlerini yapabilecek, elektrik, su, gaz hizmetlerini, iletişim faturalarını ve okul ücretlerini tek bir mobil cüzdandan ödeyebilecekler.      
 
Yaşam kalitesi artacak
Bu ortaklığın Birleşik Arap Emirlikleri’nde ödeme sistemleri açısından hayatı oldukça kolaylaştıracağına ve ülkenin ekonomik gelişimi için yeni fırsatlar ve faydalar sağlayacağına değinen Cardtek CEO’su Ayşe Nil Sarıgöllü, “Emcredit ile bu işbirliği uluslararası çapta en başarılı uygulamalar arasında şimdiden yerini aldı. empay ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan yaklaşık 8 milyon kişinin yaşam kalitesi artacak, ödeme işlemleri ve resmî işlemler çok daha kolay ve güvenli biçimde yapılabilecek” dedi. Emcredit Limited CEO’su Muna Al Qassab ise “empay ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan insanlara finansal ve finansal olmayan işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için akıllı ama basit yollar sunacak yenilikler yaratacağız” şeklinde konuştu. 
Akıllı bileklikler üzerinde özel bir NFC modülüyle çalışan empay projesi sayesinde her türlü akıllı telefondan mobil ödeme yapılabilecek. Projede TSM (güvenilir servis sağlayıcı) altyapısı ve dijital cüzdan platformu da Cardtek tarafından sağlanıyor. Projenin buluttaki yönetimi de Cardtek tarafından gerçekleştirilecek.
Cardtek, bu ortaklık çerçevesinde, Emcredit’e ödeme altyapısıyla mobil sektör bilgisini, işletimsel hizmetleri ve gelecekteki gereksinimleri destekleyecek ürün iyileştirmelerini de sağlayacak. NFC teknolojisinden yararlanan bu çözüm, mobil cihazların yanı sıra giyilebilir cihazlarda da kullanılabilecek. Cardtek ve Emcredit işbirliğiyle kurulan bu ödeme sistemi platformundan 3 yıl içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan yaklaşık 8 milyon kişinin yararlanması planlanıyor. NFC modülü yüklü mikro SD kartların dağıtılmasını takiben Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ödemelerin yüzde 17’sinin empay ile yapılması öngörülüyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics