Bilişim Dünyası 16 ARALIK 2017 / 18:25

Bağlantı gücümüz kadar güçlüyüz

Zyxel Türkiye; özellikle kablosuz ağ çözümleri odağında farklı sektörlerde başarılı çalışmalarına devam etmeyi hedefliyor. Güvenlik alanında hizmet verilen kurumların sayısını artırmak da gündemde. 
 
2017 yılı Zyxel için büyük bir değişim ve dönüşüm yılı oldu. “Kanal yapımızda aramıza katılan yeni takım arkadaşları ile ciddi bir büyüme yaşadık” diyen Zyxel Kanaldan Sorumlu Genel Müdürü Tuğba Şişik’in verdiği bilgiye göre, ayrıca bu yıl yönetimsel olarak Zyxel Avrupa’ya bağlanıldı. Bu değişikliğin olumlu yansımalarını gördüklerini vurgulayan Tuğba Şişik, “Avrupa’nın bir birimi olarak, pazarda daha fazla söz sahibi olacağımıza inanıyoruz ve Türkiye pazarına ciddi yatırımlar yapmayı sürdürüyoruz” yorumunu yaptı. Yenilenen kurumsal kimliği ile daha dinamik bir yapıya kavuşan ve ‘Ağ dünyasındaki iş ortağınız’ mottosuyla sektöre yön veren Zyxel’in 2018 yılında da gerek kurumsal kanalda, gerek nihai tüketici kanalında ciddi büyüme hedeflediğini vurgulayan Tuğba Şişik, ekledi: “Özellikle kurumsal kanaldaki partner yapılanmamız ile büyük projelere imza atmayı planlıyoruz.”
Zyxel ev kullanıcısından, ISS’lere dek tüm pazar segmentlerine hitap eden ürünler geliştiriyor. En yeni ürünlerden olan, Mesh teknolojisine sahip Multy ürün ailesi ile 2018 yılında son kullanıcı kanalında ciddi büyüme hedeflendiği bilgisini veren Tuğba Şişik ile 2018 stratejisini ele aldık:
 
Zyxel’in yeni kanal yapısı, iş ortaklarınız ile büyüme hedefiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
2018 yılında özellikle kurumsal tarafta ciddi bir büyüme hedefliyoruz. Çözüm ortaklarımız ile birlikte ilerliyor, çözüm ortaklarımıza uzun yıllardır ciddi yatırım yapıyoruz. Onlarla birlikte birçok katma değerli projeye imza attık. 2018’de yeni partner programı ile bayi ve çözüm ortağı yapımızı genişletip onlara avantajlar sunacağız. İş ortaklarımızı Zyxel’in networking kahramanları olarak görüyoruz. İş ortaklarımızın kullanımına özel bir portalımız var. Portalde yer alan online satış ve çözüm eğitimlerine katılarak yetkinliklerini geliştirebiliyorlar. İş ortaklarına yönelik özel teşviklerden faydalanabiliyor, demo ürünleri indirimli olarak temin edebiliyorlar. İş ortaklarımız satış öncesi destekler ve satış sonrası destekler sayesinde, Zyxel’in desteğini yanlarına alarak müşteriye gitmenin verdiği güveni yaşıyorlar. 
 
2018'de odağınızda kurumsal pazar mı bireysel pazar mı olacak?
Zyxel, bağlanabilirliğe ihtiyaç duyulan her alanda var. Bireylerin ihtiyacı olan ağ çözümleri geliştirdiğimiz gibi, kurumların ihtiyaçlarına yönelik ürün ve servisler de sunuyoruz. Bu sebeple her iki tarafa da ciddi yatırım yapıyoruz. Özellikle bireysel pazarda online pazarına önem veriyoruz, bu alanda ciddi yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Perakende tarafında ise büyüme grafiğimiz devam edecek. Perakendeye uygun son kullanıcı ürünlerimiz 2018 yılında duyurulacak.  
 
Bulut yapısı, çözümlerinizde nasıl bir yere sahip?
Zyxel, odağına bulut tabanlı bir şirket olmayı almış bir şirket. Geliştirdiği ürünlerle bulut tabanlı yönetilebilir çözümler sunulabilmesini sağlıyor. Bu sayede birden fazla lokasyona sahip şirketlerin ağlarını tek bir merkezden ve uzaktan yönetmeleri mümkün olabilirken, bünyesinde büyük BT departmanı barındırmayı tercih etmeyen KOBİ’lerin de arzu ederlerse üçüncü parti bir şirketten ağ yönetim hizmetini uzaktan alabilmelerini mümkün kılıyor. Bulut tabanlı ürünümüz Nebula ile kurumların altyapılarını bulut üzerinden yönetilebilir hale getiriyoruz. Zyxel Türkiye olarak, özellikle kablosuz ağ çözümleri eğitim ve konaklama sektöründe başarılı projelerimizin sayısını artırmayı birinci önceliğimiz olarak ele alıyoruz. Kamu, özel sektör ve sağlık sektöründe de birçok önemli projeye imza atmayı hedefliyoruz.
Bu sene art arda gelen siber saldırılar hem bireylere hem de kurumlara güvenlik konusunun ne kadar önemine olduğunu hatırlattı. Zyxel, güvenlik çözümleri ile de birçok firmaya altyapı desteği veriyor. 2018’de güvenlik alanında hizmet verdiğimiz kurumların sayısını artırmayı amaçlıyoruz.
 
Modem ve ağ teknolojileri alanında hayatımızı değiştirecek yeni trendler neler? Bu trendler arasında Zyxel nasıl konumlanıyor?  
Günümüzde bağlantı her şey. Bilgisayarlar birbirine bağlanarak ağları oluşturuyor. İnsanlar akıllı telefonları aracılığı ile her an birbirleri ile iletişim kurabilecekleri bir ağ oluşturmuş durumda. Bazı örneklerini yaşamaya başladığımız IoT devrimi ile çevremizdeki hemen her nesne ağa bağlı hale gelecek. İnternete bağlanabilen nesneler çok yakın bir zaman diliminde akıllı ev, akıllı şehir, akıllı fabrika, sürücüsüz araçlar, giyilebilir cihazlar, sağlık uygulamaları ve hassas tarım uygulamaları ile hızla hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Her şeyin bağlanabilirlik üzerine yapılandırıldığı bu yeni dönemin gerçekleşebilmesi için internet ve ağ altyapısına ihtiyaç var. İnternete ve ağ altyapısına ihtiyaç duyulan bu alan, Zyxel’in de odağında. Zyxel, pazarın talebine uygun ürünler ve çözümler sunarak kurumların ve bireylerin potansiyelini ortaya çıkarmalarını mümkün kılıyor. Mesh teknolojisine sahip yeni ürünümüz Multy, nihai tüketiciye evinin her noktasında kesintisiz ve yüksek performanslı internet kullanma imkanı sunuyor. Büyük mekanlarda gerekirse birden fazla Multy erişim noktası kullanarak, Wi-Fi sinyalinin tüm evi tek bir cihazmış gibi kapsamasını sağlayan yüksek performanslı kablosuz bir ürün sunuyoruz. Multy ailesinin aynı zamanda ISS’leri hedefleyen Multy Pro ürünleri de var. Multy Pro; servis sağlayıcıların abonelerine uzaktan yönetilebilir Wi-Fi hizmetleri sunmalarını sağlıyor. Bu sayede, müşteriye daha önce verilemeyen yeni hizmetler abonelere sunulabilirken, abonelerin deneyimlerini de en üst düzeye çıkarmak mümkün olabiliyor. 
 
Akıllı nesnelerin yayılımı ile işbirlikçi modeller artacak, nesneler arasındaki iletişim, görevlerin ortak hareket ile tamamlanmasının önünü açacak. Siz bu noktada kendinizi nerede görüyorsunuz?
Nesnelerin interneti devriminin gerçekleşmesini mümkün kılan ve hız kazanmasını sağlayan ağ ve güvenlik teknolojileri geliştiriyoruz. Zyxel bu bakımdan IoT devriminin yaşanmasını mümkün kılan şirketler arasında yer alıyor. İnsanların, süreçlerin, cihazların, akıllı dijital ekosistemlerle desteklenen hizmetlerin birbirleri arasında bağlantı oluşturan ağlar olarak tanımlayabileceğimiz ‘mesh’ kavramı önümüzdeki günlerde öne çıkacak önemli teknolojiler arasında. Zyxel, gerek mesh teknolojisine sahip ürün gamı, gerek kablolu ve kablosuz bağlanabilirliği mümkün kılan cihazları ile bu yeni çağın mimarları arasında. Ağ ve bağlanabilirlik söz konusu olduğunda güvenlik de kritik öneme sahip. Zyxel, bulut tabanlı ve uzaktan yönetilebilir gelecek nesil bütünleşik güvenlik cihazları ile, VPN firewall cihazları ile yeni nesil ağların da güvenli ve konforlu bir şekilde çalışmasına hizmet edecek çözümler geliştirmeye devam ediyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics