Bilişim Dünyası 13 ŞUBAT 2014 / 10:44

Bakan Elvan'dan tartışmalara yanıt geldi

5651 Sayılı Kanun’da yapılan düzenleme ile ilgili kişisel bilgi güvenliğinin korunması ve sansür tartışmaları devam ederken,  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan konuyla ilgili düzenlemenin AB kararlarıyla tam uyumlu olduğunu vurgulayan bir basın açıklaması yaptı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın 5651 Sayılı Kanun’da yapılan düzenleme ile ilgili basın açıklamasında, “Yer Sağlayıcılarda tutulacak trafik bilgisinin TİB tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebileceğini, bu konuda herhangi bir keyfi uygulamanın söz konusu olamayacağını” ifade etti.

Bakan Elvan, “Mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişi güzel şekilde temin edilmesine müsaade edilmeyeceğini” dile getirdi.

Elvan’ın belirttiğine göre, trafik bilgileri olarak istenecek veriler, “Arayan ve Aranan IP’ler, Arama tarihi ve saati.”

Düzenleme AB kararıyla uyumlu

Trafik bilgileri ile ilgili bu düzenlemelerin Avrupa Birliği’nin 2006/24/EC kararı ile de tam uyumlu olduğunu hatırlatan Bakan Elvan, AB ülkelerinde de bu bilgilerin tutulduğunu, İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından da zaten bu bilgilerin ücretlendirme amacıyla kullanıldığını belirtti.

İkincil düzenlemeler yapılacak

Bakan Lütfi Elvan, bu konudaki detayların yapılacak ikincil düzenlemeler ile ortaya konacağını vurguladı. Bu çalışmalara BTK ile birlikte bütün İçerik, Yer ve Servis Sağlayıcıların da katılacağını belirten Elvan “ortak bir konsensüs sağlanarak en uygun mevzuatın hazırlanacağını” söyledi.